قمصر کاشان

13688 ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قمصر کجاست؟

شهرستان قمصر در 25 کیلومتری جنوب کاشان و در 40 کیلومتری شمل غربی نطنز قرار گرفته است. قمصر یکی از زیر مجموعه های شهر کاشان است که جمعیت آن تقریبا 40 هزار نفر می باشد. این شهر بخاطر وجود باغ های گل محمدی، گلاب های خاص و مراسم های گلاب گیری، بسیار معروف است.

عکس قمصر کاشان

قمصر کاشان در بهار دارای آب های بسیار مطبوع است، با اینکه در سی کیلومتری کویر قرار گرفته اما بخاطر آب هوای کوهستانی و قرار گرفتنش در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا و همچنین وجودش در میان کوه های بسیار مرتفع موجب شده تا از آب و هوای بسیار متعدلی برخوردار باشد. قمصر دارای تابستانی مطبوع و معتدل و زمستانی با سرمای ملایم دارد.

این شهر مرکز تولید انواع عرقیات گیاهی و گلاب در ایران است به همین دلیل به پایتخت گل و گلاب گیری مشهور است و حتی گلاب هایش در کشور های خارجی هم بسیار شناخته شده است. به همین منظور جشنواره گلاب گیری قمصر کاشان هر ساله انجام میشود.

همانطور که گفتیم در شهر قمصر باغات گل زیادی وجود دارد و در کنار هر کدام از این باغها یک کارگاه برای تماشای مراسم گلاب گیری ساخته شده است. هر سال بعد از اینکه آب و هوا به سمت گرما می رود مراسم گلابگیری هم شروع می شود که تقریبا از نیمه فرودین تا نیمه اردیبهشت است.

پس اگر قصد سفر به این شهر را دارید و میخواهید نهایت لذت را از این شهر ببرید به شما پیشنهاد می کنیم تا در فصل گلاب گیری سفر کنید و با گشت و گذار در باغ های گل حال و هوای خود را عوض کنید چرا که جاهای دیدنی قمصر کاشان همین مکانها هستند. قمصر کاشان در اردیبهشت از هر زمان دیگری حال و هوای بهاری بیشتری به خود می گیرد و بیشتر قسمت های شهربوی عطر گل محمدی را می دهد.

جاذبه های گردشگری قمصر کاشان

قمصر از نظر الگوی اقتصادی و معشیتی در زمینه صنایع دستی حرف اول را می زند و می توان از مجموع صنایع دستی اش به صنعت قالیبافی، گلابگیری، صابون پزی و جوزقند سازی، اشاره کرد.

صبح های خیلی زود بهترین زمان برای دیدن و گشت و گذار در قمصر است زیرا در این ساعت فعالیت چیدن گل برای گلابگیری آغاز می شود و عطر گل های محمدی در این زمان بسیار مطبوع می شود و با بویی بسیار خوب ومهسور کننده از مهمانان استقبال می کند پس بهتر است قبل از طلوع آفتاب از فرصت استفاده کنید.

همچنین یکی از مهم ترین اتفاقاتی که هر سال در این شهر می افتاد، برگذاری جشنواره گلابگیری است که از 15 تا 25 اردیبهشت می باشد. این جشنواره را با رسومات خاصی همچون نواختن ساز های محلی به همراه کاروان گل که با شتر از باغ‌ها و مزارع گل محمدی به سمت کارگاه های گلابگیری روانه می شوند.

پیشنهاد می کنیم که اگر در این تاریخ به قمصر سفر کردید حتما در این جشنواره شرکت کنید و حال و هوای خوب این جشنواره را از دست ندهید. قمصر کاشان جاهای دیدنی زیادی دارد که می توانید در تور کاشان گردی از این مکانها هم بازدید کنید.

آدرس قمصر: 25کیلومتری جنوب کاشان و در ۴۰ کیلومتری شمال غربی نطنز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید