rig-halvan-1

ریگ حلوان طبس

16785 ۱۳۹۵/۰۸/۰۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]

در بیابان های ایران مکان هایی زیبا و شگفت وجود دارد که حضور در آنها روح و روان آدمی را به وجد می آورد. برای انسان ماشین زده عصر حاضر که در گیر و دار ساختمان ها و ازدحام جمعیت و ترافیک های سنگین گرفتار آمده است، مکانی طبیعی و خاص همچون ریگ حلوان طبس بیرجند، غنیمت و نعمتی عجیب است که اکنون از جاذبه های بیرجند و استان خراسان جنوبی می باشد.. حلوان از شهد و شیرینی خرمای مضافتی روستای حلوان آمده است و آنگونه که که از نامش پیداست خرمایی دلچسب و خوش طعم بوده که حاصل تلاش زارعین سخت کوش بیابان های این دیار بوده است.

rig-halvan-11

برای رفتن به ریگ حلوان باید جاده کم عابر کویر مرکزی ایران را از سمت سمنان به سمت طبس پیش بروید. راهی طولانی و طاقت فرسا که تنها به کام بیابانگردان و عاشقان خلوت کویر خوشایند است. در مسیر طبس و ۶۰ کیلومتر مانده به طبس در میانه بیابان یک سه راهی وجود دارد که متاسفانه هیچ تابلوی راهنمایی ندارد اما بر تخته بزرگ نوشته اند به طرف جعفرآباد و این همان مسیر رسیدن به روستای حلوان معروف است. جاده ای آسفالته و کم عابر که مارا به ارتفاعات کوه عاشقان رهنمون است. رشته کوه های عاشقان و پیر حاجات از جمله کوهستان های زیبای این دیار کویری اند که سربلند و زیبا، بیابان را حال و هوای دیگری بخشیده اند.

rig-halvan-3

شاید در ذهن مردم این پرسش بیاید که رفتن به ریگ حلوان چه فایده ای دارد؟ در جواب اشاره به همین نکته بس است که گریز از دنیای آشفته امروز و جدا شدن از زندگی پر غوغای شهرهای بزرگ که روح و روان آدمیان را بیمار کرده است مکانی آرام و زیبا مانند ریگ حلوان را می طلبد. امروزه در کشورهای توسعه یافته تمایل بسیاری برای حضور در چنین مکان هایی وجود دارد و هر کشوری که فضاهای این چنین داشته باشد از منظر گردشگری یک ثروت اقتصادی محسوب می گردد.

rig-halvan-6

در این بیابان برهوت انواع گیاهان و جانوران زندگی می کنند. مار، عقرب، شاهین، هوبره، کبک، چکاوک، کاکلی، مگس گیر، زنبورخور، سار، گپه بیابانی، عقاب طلایی، کرکس، گرگ، شغال، روباه شنی، گربه شنی، سمور سنگی، جرد پا مسواکی، موش صحرایی، و انواع مارمولک آگاما که در کنار یکدیگر تنوع زیستی بسیار بانشاطی را تجربه می کنند. روستای تاریخی و کهن حلوان با ویرانه هایی که به خاک می نشینند هنوز هم دیدنی و جذاب است. از روستا که خارج می شویم و به سمت شمال شرق حرکت می رویم پس از نیم ساعت حرکت در بیابانی با چشم اندازهای زیبا که کوه و کویر را به نمایش گذاشته است به ریگ حلوان می رسیم.

rig-halvan-14

ریگ حلوان از انباشت ماسه بادی ها پدید آمده است. مکانی جذاب و ساکت که حسی عجیب را به انسان منتقل می کند. تلاقی کوه و ماسه منظره ای بی بدیل و جذاب است. اصولا این مناطق مناسب پیمایش های بیابانی و سافاری خودرو هستند. در فصل بهار که این منطقه جلوه بسیار جذابی دارد گروه هایی از بیابانگردان بصورت گروهی اقدام به پیاده روی در این بیابان می کنند و به راستی که ریگ حلوان که امروز گمنام و دور به نظر می رسد روزگاری قطب بزرگ گردشگری بیابان های ایران می شود.
ایرج مرادی

در ذیل دیگر عکس های ریگ حلوان طبس را می بینید که توسط استاد مرادی عزیز به صورت اختصاصی برای سایت نشاط آوران تهیه شده است:

rig-halvan-16

rig-halvan-17

rig-halvan-2

rig-halvan-13

rig-halvan-12

rig-halvan-10

rig-halvan-4

rig-halvan-8

rig-halvan-9

rig-halvan-8

rig-halvan-7

rig-halvan-15

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید