خانه طاهریان سمنان

12952 ۱۳۹۶/۰۸/۰۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

خانه طاهریان سمنان در سال 1346 بنا نهاده شده؛ همچنین در سال 1379 به عنوان اثر ملی به ثبت رسیده است.

خانه طاهریان در سمنان از بناهای زمان قاجار می باشد که در محله اسفنجان، نزدیک خیابان ابوذر در جنوب غربی این شهر قرار دارد. این محله با مرکزیت تکیه پهنه با قدمت بیش از 3 هزار سال، بناهایی چون مسجد امام سمنان، مسجد جامع سمنان، بازار، حمام پهنه و تکیه پهنه را در خود جای داده است.

شهر سمنان، مرکز استان سمنان، شهری با سابقه و دارای جاذبه های تاریخی چند هزار ساله است. این شهر دارای آثار باستانی متعدد و دیدنی مربوط به دوره های مختلف تاریخی می باشد که همین امر باعث می شود گردشگران زیادی را از سرتاسر کشور به سمت خود جذب نماید.

خانه طاهریان در سمنان که از جاذبه های گردشگردی سمنان محسوب می شود، در سال ۱۳۴۶ هجری قمری ساخته شده، سبک و سیاق این بنای زیبا یادآور معماری اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی بوده که به‌ نوعی از الگوهای قدیم خود پیروی کرده است.

خانه تاریخی طاهریان که از جاذبه های گردشگری سمنان به شمار می آید، خانه خان محله اسفنجان بوده که آب شرب محله را نیز تأمین می‌ کرده است.

خانه طاهریان سمنان در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۳۱۰۹ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است.

در استان سمنان یک‌ هزار جاذبه ی تاریخی، شناسایی شده است که تمامی این آثار نیاز به مراقبت و حفاظت با مشارکت عموم شهروندان را دارند. خانه تاریخی طاهریان سمنان، این بنای ارزشمند در حال حاظر جهت مرمت، احیا و بهره برداری به کارفرما بخش خصوصی تحویل داده شده است.

نکته ای جالب در مورد خانه طاهریان سمنان این است که علاوه بر گذر زمان، عواملی دیگر نیز باعث از بین رفتن آثار آن شده است، از جمله اینکه در سال 96 مورد سرقت قرار گرفت که خوشبختانه به فرجام نرسید.

گروه نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند، در سفر خود به شهرستان سمنان حتما از این بنای تاریخی زیبا دیدن نمایید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید