روستای میمند کرمان

20035 2015/12/20
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 12 امتیاز : 4.8]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستاي ميمند کرمان جزء معدود موارد معماری صخره ای است که در تمامی ساختار روستا به چشم می خورد. این روستا در سال 2015 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. با تحقیقات انجام شده در خصوص سنگ نگاره های موجود، قدمت روستای میمند در حدود 12 هزار سال پیش تخمین زده می شود.

روستای میمند کجاست؟

در شمال غرب استان کرمان و در فاصله 37 کیلومتری شهرستان بابک، روستای تاریخی میمند واقع شده است.

کیچه راهرویی است که برای دسترسی جهت حفر اتاق ها در اطراف ایجاد شده است. تاج محمد مسیحا پس از بازگشت از خانه خدا این مسجد را دست رنگ کرده و وقف نمود.

ساخت مسجد به سال 1240 هجری قمری تخمین زده می شود. وجود 400 واحد مسکونی با بیش از 2500 اتاق دست کند در دل کوه نشان از اقتدار و صلابت مردمان روستای میمند کرمان است.

جنس بستر روستا میمند کرمان، رسوب سیلیسی است و آهک و در بالاترین ارتفاعات لایه ای از سنگ های آذرین است. این فضا ابتدا 3 کیچه مسکونی مجزا از هم بوده که حدود 300 سال پیش توسط محمد ملا علی محمد از مالکان خریداری شده و با برداشتن دیوار بین اتاق ها، این حسینیه با نام حسین بن علی(ع) وقف گردیده است.

به گمان برخی از کارشناسان به خاطر وجود دو آتشدان بزرگ و هم چنین پیشینه زردتشتیان در روستای میمند کرمان، این مکان آتشکده بوده است. در حال حاضر پس از مرمت از این مکان به عنوان مرکز اسناد و موزه مردم شناسی استفاده می شود.

حمام، کنار رودخانه احداث شده تا آب مورد نیاز به راحتی تامین شود. فضای اصلی حمام شامل ورودی، رختکن و حوض، گرمخانه و خزینه می باشد. از این حمام تا سال 1350 هجری شمسی استفاده می شده است.

روستای میمند کرمان، سه گونه اقامتی آغل ها، آبادی ها، دستکند را شامل می شود که شیوه معماری هرکدام متفاوت است. مردم روستای تاریخی و باستانی میمند کرمان برای استفاده از مراتع سرسبز اطراف روستا در چهار ماه اول سال که هوا مساعد است به اقامتگاه آغل ها ، برای استفاده از محصولات مزارع و باغات در چهار ماه دوم سال به اقامتگاه آبادی ها و مزارع  و درنهایت در چهار ماه آخر سال برای استفاده از بستر طبیعی کنده شده در دل کوه به جهت پناه بردن از سرمای زمستان کوچ می کنند.

از جاذبه های روستای میمند کرمان میتوان به پوشش گیاهی بکر و دست نخورده و وجود تنوع گیاهان، درختچه ها و درخت ها، پوشش جانوری متنوع، دره های سبز و مناظر بدیع گدازه های آتشفشانی اشاره نمود. پوشش گیاهی روستای میمند از نوع استپ کوهپایه ای است که مهم ترین گیاهان منطقه می توان به بنه، بادام کوهی،زارچ و گیاهان دارویی آلاله، آویشن، بابونه، پونه، کلپوره و محصولات کشاورزی گردو، بادام ،انگور و گلابی اشاره کرد.

روستای میمند کرمان از جاذبه های تاریخی این شهر می باشد که در سال 1380 با شماره ثبت 4513 به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد. نشاط آوران پیشنهاد می کنید در تور کرمان گردی حتما از این جاذبه باستانی کرمان دیدن کنید.

تصاویر روستای میمند کرمان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید