تپه تاریخی آوه مرکزی

17042 ۱۳۹۶/۰۴/۲۲
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت تپه تاریخی آوه بسیاری زیاد است، با توجه به آثار به دست آمده می توان گفت مربوط به دوره قبل از اسلام تا قرون اولیه ایلامی می باشد.

دیدنی های تاریخی ایران همیشه مورد توجه همگان بوده و گردشگران داخلی و خارجی شیفته این تاریخ کهن و رازهای این بناهای تاریخی شده اند. در این مقاله قصد داریم مکانی تاریخی در استان مرکزی را به شما معرفی کنیم که نامش تپه آوه می باشد.

اگر نمی دانید تپه آوه کجاست حق دارید، چون کمتر به آن پرداخته شده است. شهر آوه یا آبه که اکنون در جنوب شهر ساوه در استان مرکزی قرار گرفته، شهرکی کهن است که قدمت بسیاری دارد. تپه تاریخی آوه ساوه که در این منطقه قرار گرفته است، شهری بود که وسعتی بالغ بر 2 کیلومتر مربع داشت و در آن زمان پس از قم کانون مذهب شیعه در کشور ایران به شمار می رفت. اما بعد از حمله ای که توسط مغولان به ایران انجام شد به کلی متروک گشت.

تا به حال آثار باستانی بسیاری نظیر کوزه های سفالی از تپه باستانی آوه کشف شده که از نظر قدمت به قبل و بعد از اسلام نسبت داده شده اند. همانطور که گفته شد تپه تاریخی آوه اراک از مراکز مهم شیعه نشین بود که حریم آن آزاد بوده است. بعد از متروک شدن آن، به دلیل عوامل جوی و فرسایشی، به صورت آوار در آمد و به طور کلی به زیر خاک رفته و مدفون شد.

تپه آوه مرکزی که ارتفاعی بالغ بر 30 متر دارد و آن گونه که مشخص است بازمانده بنا یا برجی است که با ارتفاع زیاد به عنوان برج دیده بانی مورد استفاده قرار می گرفته که خشت آجرهای فراوانی در آن به کار رفته بود. در واقع تپه اوه ساوه یکی از چهار تپه یا برج دیده بانی بوده است که به دستور سلطان محمد سلجوقی بنا شده بودند.

یکی از عواملی که گواه وجود شهری متروک و مدفون در این منطقه است، حفاری های بسیاری بود ک بصورت غیر مجاز در دوره قاجار و توسط اروپاییان که رفت و آمد زیادی به ایران داشتند، انجام می شد. در همان زمان بسیاری از آثار استخراج شده از ایران خارج و اکنون در موزه های خارج کشور نگهداری می شوند.

در مجموع نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند که در سفر خود به شهر ساوه، سری به تپه تاریخی آوه نیز بزنید و تاریخ نهفته در زیر آنرا لمس کنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید