قلعه فلک الافلاک خرم آباد

14246 2016/05/07
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قلعه فلک الافلاک یکی از زیباترین قلعه های تاریخی ایران است که در مرکز شهر خرم آباد قرار دارد. این قلعه بر بالای تپه ای در نزدیکی رودخانه خرم آباد واقع شده است. تاریخچه قلعه فلک الافلاک خرم اباد مربوط به دوره ساسانیان می باشد.

قلعه فلک الافلاک کجاست؟

نام های دیگر این بنای تاریخی مستحکم قلعه دوازده برجی، شاپور خواست، قلعه خرم آباد و کاخ اتابکان می باشد. در زمان ساسانیان و در حدود منطقه کنونی خرم آباد شهری با نام شاپورخواست ساخته شد که سالیان بعد در محل فعلی شهر خرم آباد بنا گشت.

انتظار می رود که قلعه فلک الافلاک در خرم آباد همان دژ ساسانیان است که در آن زمان کاربردی حکومتی و نظامی داشته است. احتمالاً نام فلک الافلاک در زمان قاجاریه به آن اطلاق شده است. از ویژگی های اصلی این بنا می توان به ساخت آن بر بالای صخره سنگ، مشرف بر دره تاریخی خرم آباد و جاری شدن چشمه پر آب گلستان از دامنه شمالی تپه ذکر نمود.

این قلعه به غارهای تاریخی دره خرم آباد نزدیک بوده و پیوستگی تاریخی با آثار شهر خرم آباد نظیر سنگ نبشته، آسیاب گبری، مناره آجری، پل شاپوری و گرداب سنگی دارد. معنای لغوی فلک الافلاک سپهر سپهران است. قلعه فلک الافلاک دارای وسعت 5300 متر مربع، هشت برج، دو صحن و سیصد جان پناه است. مصالحی که در آن بکار گرفته شده آجر، خشت و ملات گچ و آهک می باشد.

ورودی قلعه خرم آباد در سمت شمال و در بدنه برج جنوب غربی به ارتفاع سه متر قرار گرفته که بعد از عبور از راهرویی به حیاط اول وارد می شویم. پلان قلعه فلک الافلاک به شکل هشت ضلعی نامنظم می باشد. چاه آبی در پشت طاق نمای بلند حیاط اول مشاهده می شود که در گذشته آب مورد نیاز ساکنان دژ را از این چاه تأمین می کردند.

در نزدیکی چاه قلعه، حمام قلعه قرار داشت که اکنون از آن تنبوشه های سفالی، نقش های آهک بری و کانال های زیر زمینی قابل رویت است. معماری قلعه فلک الافلاک خرم آباد بیانگر الحاقاتی است که در زمان های گوناگون به آن اضافه گردیده شده است. این قلعه با شماره 883 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شده است.

آدرس قلعه فلک الافلاک لرستان : خرم آباد، خیابان امام خمینی

عکس های قلعه فلک الافلاک خرم اباد

 

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید