غار آویشو ماسال

11981 ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس

غار آویشو ماسال کجاست؟

غار آویشو یکی دیگر از منحصر به فرد ترین جاذبه های طبیعی استان گیلان است که در دل کوهی در شهر شاندرمن قرار دارد. غار آویشو لاهیجان به تازگی کشف شده و به همین دلیل محبوبیت بسیاری در میان گردشگران دارد. چشم اندازهای بی نظیر غار آویشو که شامل قندیل های فراوان، ستون های آهکی و هفت آبشار می شود باعث شده تا فضایی بسیار جالب و هیجان انگیز در داخل غار به وجود بیاید.

عکس غار آویشو ماسال

آب و هوای منطقه ماسال بسیار مرطوب و معتدل است و به این دلیل که در یک منطقه کوهپایه ای قرار گرفته جز مناطق سردسیر محسوب می شود. گویش مردم ماسال تالشی است و اکثر آن ها زندگی خود را از طریق دامپروری و کشاورزی می گذرانند.

البته مردم ماسال به فعالیت های دیگری همچون زنبور داری، باغداری و صنایع دستی هم مشغول هستند و از جمله محصولات مهم ماسال به عنوان سوغاتی می توانیم به عسل طبیعی، برنج و مرکبات اشاره کنیم.

در این شهرستان به جز غار آویشو غارهای دیگری هم وجود دارد که در میان همه آن ها غار آویشو معروف تر است. دهانه این غار حدود 19 متر ارتفاع داشته و 14 متر هم عرض آن است. عمق غار آویشو بیش از 2 هزار متر می باشد که توسط خبره ترین غارنوردان کشور کشف شده و به همین دلیل لقب طولانی ترین غار ایران را به خود اختصاص داده است.

این غار تقریبا 1300 متر از سطح دریا فاصله دارد و در میان دره ای کم آب قرار گرفته است. بر اساس تحقیقات انجام شده قدمت غار آویشو چیزی حدود 75 میلیون سال است.

یکی از ویژگی های مهم غار آویشو که آن را نسبت به سایر غارهای کشور متمایز می کند، بقایایی است که از پوسته اقیانوس تنیس بر روی سنگ های آن به جای مانده و از دهانه غار تا انتهای آن نیز جریان های آب وجود دارد به همین دلیل جز غارهای رودخانه ای هم به شمار می رود.

حجم این آب زمانی مشخص می شود که مسافت زیادی را در غار طی کنید. در این غار شگفت انگیز 7 آبشار زیبا وجود دارد. اگر به غارنوردی علاقه داشته باشید، غارنوردی در غار آویش می تواند تجربه ای بسیار لذت بخش برای تان به وجود آورد.

وجه تسمیه غار آویشو در واقع ریشه در گویش تالشی دارد. “آو” به معنی” آب” و “ویشو” هم به معنی “فرو رفتن” است. دلیلی که غار آویشو را به این نام می شناسند این است که قسمتی از غار در عمق زیاد آب پنهان شده است.

جالب است بدانید که اکثر مردم بومی منطقه ماسال معتقد هستند که یک غول در این غار زندگی می کند. اما وقتی که باستان شناسان و جمعی از محققان درباره تاریخ این غار تحقیقاتی انجام دادند مشخص شد که 3 عدد مومیایی در این غار وجود دارد که هنوز هم کسی موفق به کشف آن ها نشده است.

برای دسترسی به مسیر این غار باید از شهرستان ماسال به شهر شاندرمن برسید و از روستای سیاه مرد عبور کنید تا به جاده چاله سرا برسید. در این جاده یک پل به همین نام وجود دارد که پس از گذر از آن به یک جاده خاکی خواهید رسید 35 کیلومتر بعد از این پل به غار آویشو خواهید رسید، همچنین شما می توانید در تور رشت گردی به این مکان هم سفر کرده و از این جاذبه دیدنی لذت ببرید.

آدرس غار آویشو ماسال: ماسال، شهر شاندرمن، روستای سیاه، جاده چاله سرا، 35 کیلومتری پل چاله سرا، غار آویشو

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید