امامزاده سید سلطان محمد(ع) هرمزگان

15910 2018/03/06
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 7 امتیاز : 4.4]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

امامزاده سید سلطان محمد(ع) فرزند هفتمین امام معصوم امام کاظم(ع) و برادر امام رضا(ع) و شاهچراغ(ع) است.

امامزاده پیرچوگان که با نام زیارتگاه سید سلطان محمد هم شناخته می شود، 45 کیلومتر تا مرکز شهرستان رودان فاصله مکانی و 55 دقیقه فاصله زمانی دارد. این روستا در ناحیه شمال غربی شهرستان رودان و در 130 کیلومتری شرق مرکز استان واقع شده است. پیر چوگان نام دیگر این روستا می باشد که لقبی بوده برای امام زاده سید سلطان محمد(ع)، به معنی بزرگ منطقه. کلمه چوگان نیز بر می گردد به چاهی که در مقابل زیارتگاه امامزاده قرار داشته و در زمان قدیم به واسطه استفاده آهوها از آن، به نام چوگان معروف شده است.

البته نام های زیادی برای این زیارتگاه استفاده می شود از جمله آن ها، زیارت علی، امامزاده سیدسلطان محمد، پیر چوگان می توان نام برد.

بیشتر مسافران، گردشگران و زائران از استان های نزدیک هستند مانند استان کرمان و فارس و سیستان و بلوچستان؛ ضمن اینکه سالانه جمعیت زائران این زیارتگاه به یک میلیون نفر می رسد. به همین سبب امامزاده سید سلطان محمد رودان را می توان مهمترین مکان زیارتی سیاحتی استان هرمزگان در سال های اخیر نامید، البته یکی از دلایل مهم آن همانطور که گفته شد نسبت داشتن با برادران بزرگواری چون امام رضا(ع) و شاهچراغ است که باعث شده زائران زیادی برای ادای نذر و مراسم مذهبی به آنجا سفر کنند.

آب و هوای روستای چوگان به واسطه قرار گرفتن در نزدیکی شهرهایی مثل بندرعباس و میناب در تابستان هوایی بسیار گرم و خشک و در زمستان سرد و خشک می باشد. مردم روستا پیرو مذهب شیعه جعفری بوده و زبان فارسی را با لهجه شیرین بندری صحبت می کنند.

امامزاده سید سلطان محمد(ع) هرمزگان یکبار به سبب نیاز زائران به مکانی بزرگتر در سال 1345 هجری شمسی تخریب شد و ساختمانی با زیربنایی وسیع تر با حدود 400 متر مربع احداث گشت و بار دوم در سال های اخیر به همان دلیل تخریب شد و با کمک های مردمی در سال 1376 ساختمانی با مساحت هزار و 350 متر مربع احداث شد، که چهار شبستان، حرم، رواق، گنبد و دو مناره برای آن بنا کردند.

از جاذبه های گردشگری شهر رودان به دره ییلاقی تنگ آب، منطقه ییلاقی چاهک، گردشگاه مقتدر، دریاچه سد خاکی می توان اشاره کرد. از انواع خوراکی های رایج در این روستا می توان به حلوا خرما، نان های محلی نام برد.

این مکان به دلیل زائران بسیاری که از نقاط مختلف کشور برای زیارت امامزاده راهی شهر رودان می شوند به عنوان جاذبه توریستی استان هرمزگان هم شناخته می شود. دسترسی به روستا از دو راه امکان پذیر است :

اول از جاده رودان-فاریاب- راهدار- دهنو- زیارت.

راه دوم جاده کهنوج- زیارتعلی- راهدار- زیارت.

امامزاده سید سلطان محمد(ع)

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید