گنبد نمکی طغرود قم

17010 2018/08/01
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

گنبد نمکی طغرود کجاست؟

کشور ایران به سبب پهناوری و وسعت دارای جاذبه های طبیعی فروانی می باشد. یکی از این جاذبه های ژئوتوریسمی گنبدهای نمکی ایران هستند که در نوع خود منحصر به فرد می باشند. این گنبدهای نمکی به سبب چین خوردگی های زمین بوجود آمده اند که از فشارهای دایمی به لایه های نمک حاصل شده اند. در شهر قم نیز یک گنبد نمکی وجود دارد که در این مقاله به معرفی آن می پردازیم.

گنبد نمکی طغرود قم یکی از جاذبه های طبیعی استان قم می باشد. شهرت گنبد نمکی قم به عنوان تنها گنبد نمکی متقارن جهان، از حیث وجود دریاچه ای کوچک درون آن می باشد که سبب خلق صحنه های بی نظیر از تقارن آب و گنبد شده است. با وجود این دریاچه در تالاب نمکی گنبد پس از هر بارش شاهد تبخیر آبهای شور و تشکیل گنبدهای نمکی با اشکال متفاوت خواهید بود. در دریاچه گنبد نمکی قم شاهد وجود بلورهای نمک به صورت تیغه ای و کنگره ای می باشیم. گنبد نمکی طغرود قمبسیار بزرگ بوده و در حدود سه کیلومتر از قسمت شمالی گسترش یافته است.

چندین قطعه بزرگ از بقایای گچی و سنگ های آندزیتی نیز در این گنبد دیده می شود که سبب شده تا گنبد نمکی طغرود قم بیش از پیش زیبا شود. گنبد مذکور دارای حالت تقریبا دورانی بوده و قدمت آن را به دوران زمین شناسی الیگموسین نسبت داده اند. گنبد نمکی قم دارای لایه های نمک با رنگ های متفاوتی نظیر سفید، قرمز، بنفش و کرم قهوه ای می باشد که این لایه ها بین 5 تا 18 متر ضخامت دارند. در گنبد نمکی قم شاهد وجود یک معدن نمک نیز می باشیم. جالب است بدانید که معدن گنبد نمکی قم تا همین چند سال پیش فعال بوده و پس از آن با پیشنهاد سازمان صنعت و معدن برای جذب گردشگر تبدیل به یک جاذبه گردشگری شده است که جای بسی شعف دارد.

نشاط آوران بازدید از گنبد نمکی طغرود قم را در قالب تور قم گردی به شما پیشنهاد می کند.

آدرس گنبد نمکی قم در فاصله 20 کیلومتری غرب شهرستان قم واقع شده است.

عکس های گنبد نمکی طغرود قم

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید