مناره آجری خرم آباد

14401 2016/05/08
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه مناره آجری خرم آباد به قرن چهارم هجری قمری بر میگردد.

مناره آجری لرستان کجاست؟

استان لرستان از چند هزار سال گذشته به عنوان یکی از کهن ترین مراکز تمدنی ایران زمین مطرح بوده است. هرکدام از آثار تاریخی ای که تاکنون باقی مانده نمایشگر شکوه هنر معماری و گواه بر این مدعا می باشد. یکی از بناهای تاریخی زیبا و چشم نواز این دیار مناره آجری در خرم آباد است که در وسط  این شهر جای گرفته است.

عکس مناره آجری خرم آباد

    

مناره آجری خرم آباد یکی از آثار باستانی ارزشمند استان لرستان است که دارای قدمتی 900ساله است. آثار باستانی و تاریخی فراوانی در استان لرستان یافت می شود که آنها را به دوره های قبل از تاریخ، دوره ایران باستان و دوره اسلامی قسمت بندی کرده اند. اکثر آثار یافته شده قبل از تاریخ استان لرستان مربوط به سفالینه ها، اشیای مفرغی، کنده کاری های غارها و نقاشی ها می باشد.

مناره در لغت به معنای مکان نور و آتشگاه و در اصطلاح به بناهای بلند و کشیده اطلاق می گردد. مناره آجری بنایی استوانه ای شکل است که بر سکویی مکعب سنگی بنا گشته است. مناره آجری خرم آباد در بخش جنوب شهر و در پارک میدان امام حسین (ع) واقع شده است.

در زمان های قدیم از مناره آجری برای پیدا کردن راه کاروان ها، دیده بانی از بالای آن برای مشاهده دشمن و اخطار خطر حمله استفاده می کردند، اما هم اکنون از فراز مناره می توان چشم اندازهای زیبای شهر را مشاهده نمود.

این بنای تاریخی را با توجه به سبک معماری اش احتمال به دوره فرمانروایی دیلمیان می دانند. ورودی مناره آجری در سمت غربی بنا و روی سطح پایه ای واقع شده است. در مجاورت مناره آجری بقایایی از سنگ و گچ مشاهده می شود که بیانگر وجود تاسیساتی نظیر کاروانسرا و مسجد می باشد.

بلندای مناره آجری بر اثر عوامل طبیعی کاهش یافته است که با وجود پایه سنگی ارتفاع آن به پنج و نیم متر می رسد. فضای داخلی مناره دارای 99 پله میباشد. مناره آجری لرستان در سال 1376 هجری شمسی با شماره 376 در زمره یکی از آثار ملی ایران مطرح و ثبت رسید.

لرستان، خرم آباد، محله قاضی آباد، پارک شقایق

آدرس مناره آجری خرم آباد : لرستان، خرم آباد، محله قاضی آباد، پارک شقایق

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید