rudkhan-castle-5

قلعه رودخان گیلان

13288 ۱۳۹۵/۰۸/۱۲
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.2]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریچه قلعه رودخان چندین روایت دارد، بعضی از محققان و کارشناسان تاریخ ساخت اولیه قلعه رودخان را به دوران ساسانیان و حمله اعراب میدانند و بر این باورند که در دوران سلجوقیان بنا بازسازی شده و از قلعه های مبارزاتی اسماعیلیان بوده است. در کتیبه ای بیان شده که قلعه رودخان در سال 918 تجدید بنا گردیده، در دوران صفوی نیز این بنا توسط دستور امیر حسام الدین دباج فومنی بازسازی شد.

قلعه رودخان گیلان از نظر دیرینگی به دوران ساسانیان باز می گردد. نقش اصلی این قلعه دژ نگهبانی بوده که به دژ نظامی سنگی معروف است. این قلعه بر فراز ارتفاعات شهرستان فومن بنا شده، ارتفاع این قلعه از سطح دریا حدود به 715 متر می باشد.

rudkhan-castle-9

قلعه رودخان فومن یکی از سازه های قوی از دوران تاریخ ایران می باشد که در این منطقه بر جای مانده است. مساحت این قلعه 2.6 هکتار و طول دیوار قلعه 1500 متر می باشد، و در راستای این قلعه 65 برج و بارو قرار گرفته است. یکی از دلایل پیدایش این قلعه در این مکان وجود رودخانه ای با همین نام در کنار قلعه رودخان می باشد.

rudkhan-castle-6

قلعه رودخان استان گیلان دارای دو بخش اصلی است، بخش اول ارگ (محل سکونت حاکم و اطرافیان نزدیک) و قورخانه (محل زندگی سربازان و انجام فعالیت های نظامی) بخش دوم آن را تشکیل داده است. در قسمت غربی قلعه ارگ با مصالح آجری بنا شده؛ در قسمت شرقی این قلعه، قراولخانه ها وجود دارند که با نورگیر ها و روزنه ها در دو طبقه بر کل محیط و اطراف تسلط دارد.

rudkhan-castle-7

بخش های مختلف قلعه رودخان عبارتند از : 12 ورودی شرقی، زندان، حمام و آبریزگاه، در اضطراری، 12 ورودی غربی، چشمه، حوض، آب انبار، سردخانه، حمام، آبریزگاه و شاه نشین، چندین واحد مسکونی محصور شده توسط برج و باروها، 40 برج دیده بانی دور تا دور قلعه (دارای اتاق های هشت ضلعی با طاق های گنبدی)، دور تا دور برج ها و دیوار ها روزنه هایی برای تیراندازی و ریختن تیزآب می باشد که مقداری شیب دار است.

rudkhan-castle-2

تاریخچه قلعه رودخان به دوران ساسانیان باز می گردد و در دوره سلجوقیان بنای آن دوباره بر روی ساختمان قبلی بنا شده است. علت نام گذاری این دژ نظامی به دلیل  همجواری با رودخانه رودخان است، در گذشته به نام های رودگان یا روگان خوانده می شده که به معنای ساخت دژی در کنار رودخانه می باشد. اهالی منطقه با لهجه محلی این بنا را قلعه رخون می نامند به مرور زمان و با گذشت سالها این نام فعلی بر آن مسلط می شود “قلعه رودخان”.

rudkhan-castle-1

در ساخت این قلعه از میلیون ها آجر استفاده شده، این آجر ها در روستای اطراف قلعه پخته و به محل مورد نظر انتقال یافته است. مصالح به کار رفته در ساختمان قلعه از آجر، گچ، سنگ لاشه و ساروج می باشد. در مرمت قلعه رودخان در کمتر از 60 سال گذشته با اتفاقی نادر و شگفت آور مواجه شده اند، به گفته دکتر محمدتقی رزازی (پیشکسوت معماری ایران)، در کنار این بنا بالغ بر 3000 قطعه آجر قرمز (از آجرهای خود قلعه) برای روز مرمت و تعمیر مدفون شده بود و گروه کارشناسان و محققان مرمت این اثر باستانی با کشف این آجر ها توانستند تا این بنا را با مصالح اولیه خود مرمت کنند.

rudkhan-castle-8

تعداد پله های قلعه رودخان به بیش از هزار پله می رسد و در سال های 1378 الی 1387 پروژه پلکان که حدود 2.5 کیلومتر تا قلعه می شود، ساخته شد. از مرکز شهر فومن تا انتهای مسیر سواره 22 کیلومتر می باشد، از انتهای مسیر سواره باید حدود 2 کیلومتر از پله های قلعه رودخان بالا بروید و در مسیر راه از جنگل و فضای سبز اطراف لذت کافی خواهید برد. این قلعه تاریخی و زیبا در سال 1354 مرداد ماه با شماره 1549/3 به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

آدرس قلعه رودخان گیلان : گیلان، شهر فومن، 22 کیلومتری جنوب غربی،  گوراب پس، جنگل های اطراف رودخانه رودخان، مسیرپلکانی قلعه رودخان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید