قلعه یزدگرد ریجاب کرمانشاه

14646 2019/05/20
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه قلعه یزدگرد کرمانشاه به دوران ساسانیان مربوط میشود.

قلعه یزدگرد ریجاب کجاست؟

قلعه یزدگرد در شرق روستای بان زرده و در منطقه شهر ریجاب در استان کرمانشاه است. این قلعه یکی از محکم ترین دژهای ایران از گذشته تا به امروز بوده و بر روی یکی از بلند ترین کوه های دالاهو قرار گرفته است.

عکس قلعه یزدگرد ریجاب کرمانشاه

عظمت و شکوه قلعه یزدگرد کرمانشاه، این بنای تاریخی آنقدر زیاد است که تعریف از آن در چند خط نمی گنجد و کلمات در وصفش ناچیز هستند. افسانه های زیادی در مورد این قلعه وجود دارد. هنگامی که پا به این قلعه می گذارید از می توانید از هر طرف شاهد زیبایی های طبیعی و شگفت انگیز این منطقه باشید.

قلعه یزدگرد زرده در یک دره وسیع با مساحت 40 کیلومترمربع قرار دارد و از ضلع شرقی و غربی در مجاور صخره های عظیم و زیبای دالاهو است که به شکل پلکانی قرار گرفته اند و از ضلع غربی در مجاور یک پرتگاه با شیبی عمیق و تند است که به جلگه ذهاب منتهی می شود. یکی از شاهکار های زیبای این قلعه گچبری ها و کنده کاری هایی است که بر روی دیوارهای قلعه انجام شده است.

نقوش و نگاره هایی که بر روی دیواره های قلعه طراحی شده به چند بخش تقسیم بندی می شوند که شامل نقوش گیاهی، نقوش هندسی، نقوش اساطیری، نقوش حیوانی و نقوش انسانی هستند.

معماری قلعه یزدگرد زرده از چند بخش مهم تشکیل شده است که برخی از آنها شامل: دیوار گچی، آشپزخانه، گچ گنبد، قلعه داور، قلعه یزدگرد، تپه رش، دروازه، آشیه وا و جای دار می باشد. مهم ترین قسمت قلعه گچبند است که به آن ( میدان) هم می گویند و دارای مساحتی حدود 3200 متر مربع است که در اطراف آن حصار هایی به شکل نیم دایره طراحی شده است. همچنین در ضلع جنوبی میدان، یک کاخ با شکوه وجود دارد که داخل آن با گچبری های بسیار زیبا طراحی شده است.

آدرس قلعه یزدگرد: کرمانشاه، شهرستان ریجاب، روستای بان زرده، منطقه دالاهو، قلعه یزدگرد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید