جنگل ارسباران تبریز

23099 ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

جنگل ارسباران کجاست؟

جنگل ارسباران در تبریز یکی از زیباترین جنگل های ایران است که دارای طبیعتی بکر و دست نخورده می باشد. این جنگل در استان آذربایجان شرقی و در منطقه ای با همان نام واقع شده است.

جنگل ارسباران در تبریز هرساله میزبان تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است. اما با این وجود نسبت به سایر جنگل های ایران کمتر شناخته شده است. جنگل ارسباران نه تنها یک تکه از بهشت است بلکه از لحاظ قدمت جز یکی از با ارزش ترین جنگل های تاریخی ایران است.

عکس جنگل ارسباران تبریز

پوشش گیاهی و مناظر طبیعی جنگل ارسباران تبریز تا حدودی شبیه به جنگل های شمال است. ارسباران از نوع جنگل های هیرکانی است و با نام هایی مانند، آرازبار، قراچه داغ و قره داغ هم شهرت دارد. سال هاست که مسئولین برای ثبت جهانی این منطقه در تلاش اند.

منطقه ارسباران تبریز از لحاظ پوشش جانوری بسیار متنوع و منحصر به فرد است و متاسفانه همین موضوع باعث شد تا بسیاری از افراد سود جو و شکارچیان بی رحم به صورت غیر قانونی اقدام به کشتار حیوانات این منطقه بکنند.

اما طولی نکشید که به دستور سازمان محیط زیست در سال 1350 این جنگل به منطقه حفاظتی تبدیل شد. جالب است بدانید هنوز هم چندین بنای بسیار قدیمی مانند قلعه بابک، کلیسایی قدیمی و دژ طوماسیاش در آن وجود دارد.

اکثر عشایر به دلیل خوش آب و هوا بودن این منطقه از آن به عنوان ییلاق استفاده می کنند. یکی از بهترین ویژگی های جنگلهای ارسباران این است که به دلیل وجود عشایر، مردم و گردشگران می توانند با فرهنگ مردم کوچ نشین و روش زندگی آنها آشنا شوند. از مشهور ترین ییلاقات این جنگل ییلاق کلیبر، آقداش، بسطاملو است.

در جنگل ارسباران در تبریز پوشش گیاهی بسیار زیاد است و همین تنوع باعث شده تا کمیاب ترین گیاهانی همچون ممرز، گردو، بلوط و سرخدار هم در آن پیدا شود که اتفاقا همه آنها جز گیاهان پر رشد ارسباران هستند. خرس قهوه ای، روباه، گرگ، گوزن، شغال و پرنده هایی مثل عقاب، شاهین کبک از جمله حیواناتی هستند که در این منطقه یافت می شوند.

شاخص ترین قسمت منطقه ارسباران کوه هایش است که می توان در میان تمامی کوه ها به کوهستان کمتال که دارای 3100 متر ارتفاع است اشاره کنیم. کمتال دارای دامنه هایی پر از شیب بوده و بسیار صعب العبور است و همین موضوع باعث شده تا طبیعتش بکر و دست نخورده باقی بماند.

جنگل ارسباران تبریز از ضلع شمالی به رود ارس، از ضلع شرقی به مشگین شهر و مغان و از ضلع غربی به مرند و از جنوب به اوجان منتهی می شود. بدون شک پس از این همه تعریف از این جنگل زیبا هر کسی وسوسه می شود تا برای یکبار هم که شده به این جنگل زیبا سفر کند. اما سوال اینجاست که چه زمانی برای بازدید از ارسباران مناسب است؟

در پاسخ باید بگوییم همانطور که می دانید این منطقه کوهستانی است پس دارای آب و هوای بسیار سردی می باشد. بنابراین می توان گفت که بهترین زمان سفر به جنگل ارسباران فصل تابستان است. دقیقا آن زمانی که از شدت گرما کلافه می شوید می توانید از هوای خنک و معتدل این منطقه بسیار لذت ببرید.

جنگلهای ارسباران تبریز از زیباترین جاذبه های طبیعی در ایران هستند که شما می توانید در تور تبریز گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس جنگل ارسباران تبریز: تبریز، جاده اهر به سبلان، 46 کیلومتری کلیبر

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید