تور دیلمان گردی

قبل از سفر به دیلمان حتما این مطلب را بخوانید 11122 2018/06/14
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه: دیلمان شهری کوچک اما با قدمت ژرف می باشد که مشخص شده است بیش از 5 هزار سال قدمت دارد. دیلمان تا قبل از قرن پنجم هجری دیلم نامیده می شد و پس از آن با نام امروزی شناخته شد. دیلمان به معنی سرزمین مرتفعی است که در آن دامداری انجام می شود.

در تور دیلمان گردی میخواهیم شما را با دیلمان یکی از شهرهای سیاهکل استان گیلان آشنا کنیم که دارای تاریخ غنی می باشد. یافته های باستان شناسان نشان می دهد که مردمانی از قوم آریایی از حدود 5 هزار سال قبل در منطقه کنونی دیلمان زندگی می کردند. اوج شکوفایی منطقه دیلمان مربوط به قرون پنج تا هشت هجری قمری است که مرزهای دیلم بسیار گسترده شد. این گستردگی به حدی بود که دو سرزمین سپید رود و شیرود در دو سمت مرزهای دیلمان قرار داشتند. در این دوران رونق اقتصادی در دیلمان در اوج قرار داشت. با ورود مسلمانان به ایران و پخش شدن آنها در نواحی مختلف دیلمانیان نیز به دین اسلام گرویدند. با آغاز حکومت عباسیان و ظلم و ستمی که به مردم روا می داشتند عده ای از علویان به سمت این منطقه پناه آوردند. بعد از این وقایع، سلسله های نامداری چون بویهیان و زیاریان، کاکوان و مسافریان از این سرزمین برخاستند و تاریخ ساز شدند. دیلمان در تاریخ حیات خود بزرگ مردان زیادی را به ایران معرفی کرده که از آن جمله می توان به سلار دیلمی که یکی از دانشمندان اسلامی بود اشاره نمود. دیلمان امروزه به واسطه تاریخ غنی و جاذبه های طبیعی، دارای اهمیت زیادی در بحث گردشگری استان گیلان می باشد. همه ساله گردشگران زیادی برای بازدید از این جاذبه ها به دیلمان سفر می کنند.

تور دیلمان,جاذبه های تاریخی دیلمان,جاذبه های توریستی دیلمان
اطلاعاتی درباره شهر دیلمان
جمعیت
2000 نفر
مساحت
624 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
013

بهترین فصل سفر به دیلمان

دیلمان سرزمین سرسبز و با طراوت می باشد که سفر به آن در هر یک از فصول سال زیبایی خاص خود را دارد. در صورتی که خواهان دیدن طبیعت جان گرفته و سر سبز هستید در فصل بهار و تابستان به تور دیلمان گردی بروید و نیز در صورتی که به دیدن طبیعت هزار رنگ علاقه دارید پیشنهاد ما سفر در پاییز به طبیعت گردی دیلمان می باشد. اگر از سرمای سخت هراس ندارید و طبیعت گرد ماهری هستید سفر در زمستان و بازدید از کوه و غارهای دیلمان گزینه مناسبی برای شما می باشد. غارهای روستای درفک دیلمان مکانی است که به شما پیشنهاد می کنیم.

جاذبه های گردشگری دیلمان

دیلمان یکی از شهرهای کوچک خطه سرسبز گیلان است که بواسطه تاریخ غنی و طبیعت بی نظیرش شناخته می شود. مناظر دیدنی، آب و هوای فرح بخش و روستاهای سرسبز همه چیزی است که در تور دیلمان گردی و سفر به این شهر زیبا انتظارتان را می کشد. یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری دیلمان جاده سیاهکل به دیلمان است که چندین جاذبه طبیعی و تاریخی را در خود جای داده است. بی شک حضور در این منطقه برای یکبار شما را سیراب نخواهد کرد و به طور حتم وسوسه می شوید که دوباره به دیلمان سفر کنید. شما در دیلمان می توانید علاوه بر گشت و گذار به ثبت عکس های فوق العاده نیز مبادرت ورزید. در تور دیلمان بازدید از بناهای تاریخی نیز جذابیت های خاص خود را دارد. با نشاط آوران همراه باشید تا جاذبه های طبیعی دیلمان و آثار تاریخی این منطقه را به شما معرفی نماییم.

جاذبه های طبیعی دیلمان

دیلمان منطقه ای ییلاقی در دل طبیعت سرسبز و شور انگیز لاهیجان است که به عنوان مرتفع ترین ییلاق شرق گیلان شناخته می شود. این شهر باب میل طبیعت گردان و تاریخ دوستان زیادی است که به شناخت هر چه بیشتر سرزمین آب و اجدادی شان علاقه دارند. آب و هوای دیلمان به واقع توصیف کردنی نیست و چشم اندازهای آن نیز مجالی برای سخن باقی نمی گذارند. نمایش خیال انگیز مناطقی که دیلمان را دربرگرفته اند همگی جلوه ای از بزرگی خالق این اثر هنری می باشند. در طبیعت گردی دیلمان شما با نگریستن به سمت شمال این شهر شاهد عظمت رشته کوه البرز خواهید بود و از سمت شرق نیز می توانید قله درفک دیلمان را که پوشیده از درختان جنگلی است مشاهده نمایید. علاوه بر آن دیلمان دارای چندین روستای هدف گردشگری نیز می باشد که شما را در زیبایی های خود غرق می کنند. در ادمه به معرفی جاذبه های توریستی دیلمان می پردازیم.

 • آبشارهای دیلمان : آبشار لونک
 • کوه های دیلمان : کوه درفک
 • دشت های دیلمان : دشت سوسن چلچراغ، دشت شقایق دیلمان
 • چشمه های آب معدنی دیلمان : چشمه آب معدنی لاریخانی
 • مناطق تفریحی دیلمان : منطقه تفریحی و گردشگری آغوزی، منطقه شکار ممنوع دیلمان و برفک
 • روستاهای دیلمان : روستای میاندشت، روستای دودران، روستای شاه شهیدان، روستای پیرکوه، روستای اروشکی، روستای کوه پس، روستای لور، روستای اسیابر، روستای گولک، روستای میکال، روستای اسپیلی، روستای عین شیخ، روستای ملومه، روستای نوروزمحله، روستای قشلاق روستا، روستای کشتی گیر چاک، روستای خرم رود، روستای سیاه خانی، روستای لیه، روستای رزدرود، روستای دیارجان، روستای تکام، روستای علی وا، روستای گیسل، روستای میان مرز، روستای نیاول، روستای تنگ رود، روستای رزدره، روستای سیاه کاربن، روستای عاشورآباد، روستای بندبن، روستای پش سفلی، روستای ایشکوبالا، روستای باباولی، روستای لنگل، روستای چشناسر، روستای تاریک دره، روستای پش علیا، روستای زین پشته، روستای ایشکوپائین، روستای طالشکوه، روستای ازارستانک، روستای اسطلخ کیان، روستای اسیابرک، روستای پله شاه، روستای درویش خانی، روستای سیوسرک، روستای خاک شور، پیلبور، روستای لوار، روستای تلومخانی، روستای صوفیان سر، روستای لیسانه، روستای سنگ بن، روستای کلاچخانی، روستای لیه چاک، روستای ابی نام، روستای لارخانی، روستای شادملک بره

جاذبه های تاریخی دیلمان

شهرستان دیلمان به عنوان یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های انسانی در تور گیلان گردی و حتی کشور شناخته می شود. یافته های باستان شناسان حاکی از آن است که در حدود 5 هزار سال قبل عده ای از اقوام آریایی در منطقه دیلمان سکنی گزیده بودند. آثار متعددی که از مکان های مختلف دیلمان همچون مراتع ارده سامان، پناهگاه صخره ای تیر شلمان، منطقه لشگستان و شاجان و همچنین غار تاریخی دعا کوه یاف شده همگی نشان دهنده تاریخ غنی دلمان می باشند. چندین بقعه آرامگاهی از امازاده های منتسب به امام رضا و اما موسی کاظم نیز در دیلمان وجود دارند که حال و هوای مذهبی نیز به تورهای دیلمان بخشیده اند.

 • بقعه و آرامگاه های دیلمان : امامزاده مصطفی، امامزاده سید صالح، امامزاده تورار، آرامگاه بابا ولی
 • کاروانسراهای تاریخی دیلمان : کاروانسرای تی تی
 • حمام های تاریخی دیلمان : حمام تاریخی میر بلوک
 • قلعه های تاریخی دیلمان : قلعه و برج گرماور
 • سایر جاذبه های تاریخی دیلمان : منطقه باستانی قلعه کوتی

مراکز خرید دیلمان

شما در تور دیلمان گردی شاهد حضور مراکز خرید بزرگ نخواهید بود. اما در عوض تا دلتان بخواهد مغازه های میوه فروشی و خوار و بار در این شهر وجو دارد. شما می توانید از این مغازها نسبت به خرید سوغات دیلمان اقدام نمایید.

هتل های دیلمان

برای تور دیلمان گردی لااقل نیاز به دو روز زمان می باشد تا بتوان از تمام جاذبه های دیدنی دیلمان بازدید بعمل آورد. مورد مهم در این بین بحث اقامت می باشد. در دیلمان هتلی وجود ندارد. برای این منظور باید از هتل های لاهیجان استفاده نمایید. اما اگر قصد دارید که چند روزی را به دیلمان گردی بپردازید، می توانید از خانه های محلی روستاییان جهت اقامت بهره ببرید. این خانه ها با قیمت های مناسب در اختیار علاقمندان قرار داده می شود. البته کپ زنی و تجربه شب نشینی در طبیعت دیلمان نیز گزینه ای دیگری می باشد که می توانید به آن فکر کنید. بدیهی است به سبب جنگلی بودن منطقه باید نسبت به رعایت نکات امنیتی در خصوص حضور حیوانات وحشی مبادرت ورزید.

سوغات و صنایع دستی دیلمان

شغل اصلی مردم دیلمان دامپروری است. از اینرو بدیهی است که اصلی ترین سوغات دیلمان نیز محصولات مرتبط اینچنینی باشد. علاوه بر از هنر دست مردمان دیلمان نیز نمی توان غافل شد. محصولاتی نظیر سفالگری، سرامیک سازی، بافتهای پشمی، قلمزنی، نان های محلی، انواع گیاهان دارویی و انواع و اقسام لبنیات محلی، سوغات دیلمان هستند.

نقشه شهر دیلمان

دیلمان منطقه ای ییلاقی در شهرستان سیاهکل استان گیلان است که به سبب وجود کوه مرتفع درفک، به عنوان بام شرقی استان گیلان شناخته می شود. منطقه ییلاقی دیلمان در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا واقع شده است. دو دهستان دیلمان و پیرکوه منطقه دیلمان را تشکیل داده اند. دیلمان در فاصله 88 کیلومتری تا رشت و 25 کیلومتری تا سیاهکل قرار دارد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید