سد تبارک قوچان

22017 ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.2]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

 

سد تبارک کجاست؟

سد تبارک یکی از سدهای واقع در استان خراسان رضوی می باشد که در شهرستان قوچان و در یا دریاچه تبارک قرار گرقته است، این دریاچه در فاصله 21 کیلومتری شمال شرقی قوچان و در فاصله 1/8 کیلومتری پایین روستای تبارک آباد واقع شده است. قوچان یکی از شهرهای مهم استان است که حدود 180 هزار نفر جمعیت دارد و در 137 کیلومتری شمال مشهد قرار گرفته است.

عکس سد تبارک

رودخانه ای که به دریاچه تبارک میریزد یکی از سرشاخه های رودخانه اترک محسوب میشود. در سد تبارک می توانید ماهی های همچون کپور به تعداد بسیار مشاهده کنید. ماهی گیری از تفریحات مفرح در به حساب می آید، افرادی که علاقه مند به ماهیگیری هستند و مجوز صیادی دارند این دریاچه محل مناسبی برایشان به حساب می آید.

سد تارک در قوچان از نوع سنگریزه ای با هسته رسی بوده و دارای ارتفاعی 74 متر می باشد. از مشخصات و ویژگی های سد تبارک قوچان میتوان به طول تاج 193.5 متر و عرض تاج 10 متر اشاره داشت. نوع سرریز این شد به شکل سرسره ای بوده و دارای ظرفیت مخزن 60 میلیون متر مکعبی می باشد.

پروژه ساخت سد تبارک در سال 1383 به اتمام رسید و در 21 بهمن 1383 به بهره برداری رسیده است. در یک بازه زمانی سد تبارک باعث مشکلاتی در محیط زیست شده بود. در سال 1388 فرماندار فاروج بیان داشت که بنیان نهادن سد تبارک باعث خشک شدن قسمتی از زمین های کشاورزی شهرستان فاروج که در استان خراسان شمالی قرار دارد شده است.

همچنین مسئولان محیط زیست منطقه ای قوچان هم در سال 1386 به صید بیش از اندازه ماهی از دریاچه سد معترض شدند و اعلام کردند که این امر باعث تغییر در اکو سیستم منطقه خواهد شد. سد تبارک قوچان در راستای کنترل سیلاب های منطقه و بمنظور تامین نیاز آب شرب این شهرستان بنا شده است، اما در حال حاضر حجم آب بسیار کم شده است بطوریکه با وجود بارندگی های زیاد در سال های اخیر حجم آب پشت سد به 7 میلیون متر مکعب رسیده است. البته این مهم باعث شده است که دیگر نگرانی در رابطه با سر ریز شدن سد برای مردم منطقه وجود نداشته باشد.

دریاچه تبارک قوچان از جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی به حساب می آید که شما می توانید در تور مشهد گردی از این مکان فوق العده دیدن کنید.

آدرس سد تبارک: استان خراسان رضوی، 21 کیلومتری شمال شرقی قوچان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید