باغ فتح آباد کرمان

15980 ۱۳۹۵/۰۳/۲۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 4.3]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه باغ فتح آباد کرمان به دوران قاجار مربوط می شود.

باغ فتح آباد کرمان کجاست؟

باغ فتح اباد کرمان در 25 کیلومتری شهرستان کرمان درشهر اختیار آباد قرار دارد. زمان احداث این باغ به حدود سال های 1255 می رسد. فتحعلى خان قراباغى که ملقب به بیگلربیگى شده بود در مجموع در زمان دو دوره حکومت و فرمانروایى خود بر کرمان (مجموعا بیش از 5 سال) اقدام به احداث باغ و عمارت باشکوهى در خارج از شهر کرمان نمود که در دوران هاى بعد نصرت الممالک اول و دوم نیز از آن عمارت استفاده نموده اند.

بنابر این تاریخ احداث باغ و عمارت باشکوه بیگلربیگى (فتح آباد) را میتوان بین سالهاى 1253 تا 1263 هجرى قمرى دانسته مقارن با دوران حکومت محمد شاه قاجار است.

باغ و عمارت تاریخى بیگلربیگى در فتح آباد از جمله باغ هاى تاریخى است که قنات مشهور فتح آباد که روزگارى از قنات هاى قدیمى و مشهور شهر کرمان بوده تأمین کننده آب باغ و عمارت آن بوده است ساختمان باغ بیگلربیگى الگوئى بوده است براى احداث باغ شاهزاده ماهان.

ساختمان اصلى مجموعه انتهاى شمال باغ و در دو طبقه احداث گردیده است و در سمت جنوب بنا حیاط مستطیل شکل شمالى – جنوبى و دو حوض آب در وسط حیاط بوده که آثار آن هنوز باقیست به فاصله حدود سى مترى ضلع شرقى بناى اصلى عمارت چهار فصل قرار دارد که در یک طبقه پلان منسجم و چهار گوش مربع بنا گردیده است.

معماری باغ فتح آباد کرمان

باغ فتح آباد در کرمان دارای زمینی به وسعت سیزده هکتار و زیربنای 1500 متر می باشد. این ساختمان سبکی اروپایی- ایرانی داشته و زمین های کشاورزی و باغ های زیبا با اشکال مختلف آن را احاطه کرده اند.

مصالح ساختمان های باغ فتح آباد کرمان از خشت خام و تزئین آن با گچ و مقابل سر در باغ حوضی به ابعاد 60 در 5 متر با فواره های زیبا طراحی شده بود. علاوه بر سر در که ساختمانی دو طبقه داشته طاق نماهایی نیز در طرفین آن احداث شده بود.

باغ بیگلربیگی کرمان که یکی از جاذبه های تاریخی استان کرمان است در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۲۸۴ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و شما می توانید در تور کرمان گردی از این مکان بازدید بعمل آورید.

آدرس باغ فتح آباد کرمان : استان کرمان، شهر کرمان، بلوار جمهوری، بلوار هوانیروز، اختیار آباد، باغ فتح آباد

عکس های باغ فتح آباد کرمان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید