fathabad-garden3

باغ فتح آباد کرمان

3690 ۱۳۹۵/۰۳/۲۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

باغ فتح آباد در 25 کيلومتري شهرستان کرمان درشهر اختیار آباد قرار دارد. زمان احداث اين باغ به حدود سال هاي 1255 مي رسد. فتحعلى خان قراباغى كه ملقب به بيگلربيگى شده بود در مجموع در زمان دو دوره حكومت و فرمانروايى خود بر كرمان (مجموعا بيش از 5 سال) اقدام به احداث باغ و عمارت باشكوهى در خارج از شهر كرمان نمود كه در دوران هاى بعد نصرت الممالك اول و دوم نيز از آن عمارت استفاده نموده اند. بنابر اين تاريخ احداث باغ و عمارت باشكوه بيگلربيگى (فتح آباد) را ميتوان بين سالهاى 1253 تا 1263هجرى قمرى دانسته مقارن با دوران حكومت محمد شاه قاجار است.

باغ تاریخی فتح آباد کرمان,باغ عمارت بیگلر بیگی,باغ عمارت فتح آباد

باغ و عمارت تاريخى بيگلربيگى در فتح آباد از جمله باغ هاى تاريخى است كه قنات مشهور فتح آباد كه روزگارى از قنات هاى قديمى و مشهور شهر كرمان بوده تأمين كننده آب باغ و عمارت آن بوده است ساختمان باغ بيگلربيگى الگوئى بوده است براى احداث باغ شاهزاده ماهان. ساختمان اصلى مجموعه انتهاى شمال باغ و در دو طبقه احداث گرديده است و در سمت جنوب بنا حياط مستطيل شكل شمالى – جنوبى و دو حوض آب در وسط حياط بوده كه آثار آن هنوز باقيست به فاصله حدود سى مترى ضلع شرقى بناى اصلى عمارت چهار فصل قرار دارد كه در يك طبقه پلان منسجم و چهار گوش مربع بنا گرديده است.

باغ فتح آباد,عمارت فتح آباد کرمان,فتح آباد کرمان

مصالح ساختمان ها از خشت خام و تزئين آن با گچ و مقابل سر در باغ حوضي به ابعاد 60 در 5 متر با فواره هاي زيبا طراحي شده بود. علاوه بر سر در که ساختماني دو طبقه داشته طاق نماهايي نيز در طرفين آن احداث شده بود. این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۲۸۴ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند