fathabad-garden3

باغ فتح آباد کرمان

3918 ۱۳۹۵/۰۳/۲۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.2]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

باغ فتح آباد در 25 کیلومتری شهرستان کرمان درشهر اختیار آباد قرار دارد. زمان احداث این باغ به حدود سال های 1255 می رسد. فتحعلى خان قراباغى که ملقب به بیگلربیگى شده بود در مجموع در زمان دو دوره حکومت و فرمانروایى خود بر کرمان (مجموعا بیش از 5 سال) اقدام به احداث باغ و عمارت باشکوهى در خارج از شهر کرمان نمود که در دوران هاى بعد نصرت الممالک اول و دوم نیز از آن عمارت استفاده نموده اند. بنابر این تاریخ احداث باغ و عمارت باشکوه بیگلربیگى (فتح آباد) را میتوان بین سالهاى 1253 تا 1263هجرى قمرى دانسته مقارن با دوران حکومت محمد شاه قاجار است.

fathabad-garden1

باغ و عمارت تاریخى بیگلربیگى در فتح آباد از جمله باغ هاى تاریخى است که قنات مشهور فتح آباد که روزگارى از قنات هاى قدیمى و مشهور شهر کرمان بوده تأمین کننده آب باغ و عمارت آن بوده است ساختمان باغ بیگلربیگى الگوئى بوده است براى احداث باغ شاهزاده ماهان. ساختمان اصلى مجموعه انتهاى شمال باغ و در دو طبقه احداث گردیده است و در سمت جنوب بنا حیاط مستطیل شکل شمالى – جنوبى و دو حوض آب در وسط حیاط بوده که آثار آن هنوز باقیست به فاصله حدود سى مترى ضلع شرقى بناى اصلى عمارت چهار فصل قرار دارد که در یک طبقه پلان منسجم و چهار گوش مربع بنا گردیده است.

fathabad-garden2

مصالح ساختمان ها از خشت خام و تزئین آن با گچ و مقابل سر در باغ حوضی به ابعاد 60 در 5 متر با فواره های زیبا طراحی شده بود. علاوه بر سر در که ساختمانی دو طبقه داشته طاق نماهایی نیز در طرفین آن احداث شده بود. این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۲۸۴ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.2]

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند