خانه زینت الملوک شیراز

19517 2016/02/16
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 8 امتیاز : 3.9]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

یکی از آثار به جا مانده از عهد قاجار، خانه زینت الملوک شیرازی یا زینت الملک می باشد. آغاز ساخت این خانه در حدود سال 1290 هجری قمری توسط شخصی به نام علی محمد خان قوام الملک دوم انجام شد و تا سال 1302 هجری قمری به طول انجامید.

خانه زینت الملوک کجاست؟

خانه زینت الملوک شیراز متعلق به نسل خاندان حاج ابراهیم کلانتر، اعتماد الدوله شیرازی بود که در دوره های متعدد به عنوان حاکم و کلانتر در فارس حکومت می کرده اند.

نامگذاری خانه زینت الملوک در شیراز به این نام برای این بوده که دختر قوام الملک چهارم در آنجا سکونت داشته است. زینت الملوک خانومی مومن و خیر بود که در ماه محرم، مجالس عزاداری و سفره های خیریه در منزلش برپا بوده است. هم چنین ایشان به مستمندین، بن و کوپن هایی جهت تهیه اقلامی مانند برنج، گوشت، قند و… آماده کرده و به آن ها می بخشید.

پلان خانه زینت الملوک در شیراز

خانه زینت الملوک شیرازی، این عمارت زیبا در ضلع غربی نارنجستان قوام واقع شده و به فاصله یک کوچه از خانه قوام قرار دارد. این دو خانه از طریق یک دالان زیرزمینی به هم مرتبط گشته اند.  این دالان زیرزمینی در آن زمان محل رفت و آمد محارم بود. معرقکاری های زیبایی در ورودی خانه زینت الملک قوامی دیده می شود. باعبور از هشتی ورودی از طریق یک راهرو به حیاط عمارت می رسیم. در فضای حیاط ازاره ای سنگی و مشبک، باغچه زیبا و حوض هایی مشاهده می گردد. در شرق حیاط  نیز ، ایوان بدون سقفی قرار  گرفته  و پیرامون فضای حیاط خانه، 20 اتاق وجود دارد.

معماری خانه زینت الملوک شیراز

در پیشانی عمارت زینت الملوک، کاشیکاری هفت رنگ هلالی قرار داده شده و جلوه خاصی را پدیدار آورده است. در این کاشیکاری هفت رنگ تصاویر خورشید، دو شیر شمشیر به دست و دو فرشته رویت می شود. در ساختمان غربی بنا تالار شاه نشین، آینه کاری و گچبری با نقوش اروپایی موجود است. سقف اکثر اتاق های باغ زینت الملوک شیراز چوبی بوده و مزین به نقاشی تصاویری از گل و بوته، حیوانات و پرندگان است.  

مجسمه های خانه زینت الملوک

در حال حاضر در زیر زمین خانه زینت الملوک شیرازی، قوامی موزه ای از مجسمه های مشاهیر فارس و شیراز دایر است. این مجسمه ها در عرض 4 سال و به نظارت استاد شانس ساخته شده اند و اگر قصد سفر به شیراز را دارید و جزء علاقه مندان به هنر هستید تماشای این عمارت زیبا و هنری را از دست ندهید، خانه ای که پاتوق اکثر اهالی هنر است.

خانه زینت الملوک یکی از جاذبه های تاریخی و گردشگری این شیراز می باشد که در تاریخ 10 آذر 1354 با شماره ثبت 938 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد. نشاط آوران پیشنهاد میکند در تور شیراز گردی حتما از این مکان بازدید کنید.

آدرس خانه زینت الملوک : خیابان لطفعلی خان زند

تصاویر خانه زینت الملوک شیراز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید