دره گرما گلو قزوین

13165 2019/03/27
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

دره گرما گلو کجاست؟

یکی از جاذبه های طبیعی و فوق العاده زیبا استان قزوین، دره گرماگلو است. در جاده ای که به قلعه الموت میرسد دره گرما گلو در الموت به چشم می خورد که پل فلزی از روی آن رد شده است.
ارتفاع دره گرما گلو از سطح دریا 1770 متر می باشد و طرف شمال شرقی-جنوب غربی را دارا است. این دره در بین دو قسمت با پهنای کم و پهنای زیاد قابل مشاهده است. طول این دره تقریبا به 600 متر می رسد.
در عمق دره روخانه ای وجود دارد.

عکس دره گرما گلو قزوین

آب آشامیدنی اهالی روستا از از چشمه های اطراف مهیا می شود و منشا آب رودخانه های فصلی کوه های هودکان و شاتان است که از دره های باطراوت اغروبن، خراطرو و دومکی گذر می کند و از گرماگلو به سمت زمین های گزادشت جاری می شود. دو راه برای رسیدن به درون دره گرما گلو وجود دارد که یکی از آن پایین دست روستای گازرخان و دیگری راهی است که برای رودخانه در نظر گرفته اند.

یکی از برجسته ترین و نزدیک ترین روستا به قلعه الموت گازرخان است که در سلسله جبال البرز در 15 کیلومتری شهر معلم کلایه و در 110 کیلومتری شمال شرقی شهر قزوین قرار گرفته است. در روستا گازرخان، قلعه باستانی حسن صباح وجود دارد. شمار افرادی که در این روستا ساکن هستند به 750 خانوار می رسد و آیین اهالی آنجا شیعه و کل ساکنین آن بومی روستا هستند که گویش آن ها زبان تاتی می باشد.

روستای گازرخان از شمال شرق به قلعه حسن صباح، از شمال به کوه هودکان، از شمال غربی به روستای خشکچال، از غرب به تپه لیزر وغاری تله، از جنوب غرب به چپان، از جنوب شرق به گله چالی سر و گرماگلو میرسد.
آب و هوای این روستا بسیار مناسب و دلپذیر است که در فصل های گوناگون از سال سبب شادابی و تروتازگی بیشتر این روستا می شود.
شغل اهالی روستای گازرخان اکثرا باغداری و دامداری است و همچنین از طریق تولید گیلاس، گردو، لبنیات و گلیم بافی، چادر شب بافی و جاجیم بافی خرج و مخارج زندگی خود را مهیا می سازند.

بافت روستای گذرخان مسکونی تمرکز یافته است که در سرازیری شدیدی مستقر شده و اگر در فاصله زیادی از روستا به آن بنگرید خواهید دید که روستا با صخره های سنگی احاطه شده است.

آدرس: استان قزوین، بین مسیر قلعه الموت  

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید