غار سم گرگان

16114 2018/11/18
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

غار سم کجاست؟

استان گبستان از جمله استان های گردشگری کشور می باشد که جاذبه های فراوانی را چه در بخش طبیعی و چه در بخش تاریخی در خود جای داده است. در این استان غارهای زیادی به چشم می خورند که از جمله آنها می توان به غار سم گرگان اشاره کرد. این غار در روستای نام نیک و در نزدیکی قله کوه خواجه قنبر که از توابع شهرستان مینودشت می باشد قرار گرفته است که به همین جهت به غار سم مینودشت و یا غار سم نام نیک شهرت دارد. نام این غار دز زبان محلی به معنا حفره می باشد و عده زیادی از محلی ها اعتقاد دارند که در گذشته خفاش های بسیار بزرگی در آن زندگی می کرده اند که شاهد این ادعا کشف اسکلت خفاشی می باشد که ابعاد آن 10 برابر خفاش های معمولی بوده است.

غار سم در استان گلستان و در ارتفاع 1700 متری از سطح دریا قرار گرفته است و دارای یک دهانه می باشد و از جمله غارهای آهکی به حساب می آید. همچنین این غار، دومین غار خطرناک کشور می باشد که غارنوردان حرفه ای بازدید از آن را توصیه نمی کنند. دلیل خطرناک بودن این غار وجود چاه های عمیق در آن و سخت بودن شرایط امداد رسانی می باشد. به بازدید کنندگان توصیه می شود که فقط با تیم های غارنوردی و تجهیزات مخصوص آن به این غار سفر کنند. همچنین طبق پژوهش های انجام شده، این غار قدمت بسیار بالایی دارد و در آن جمجمه انسان و اسکلت برخی حیوانات کشف شده است.

غار سم گلستان 375 متر عمق دارد و تا کنون 21 چاه در آن کشف شده است. علاوه بر این در این غار نقاط صعب العبور زیادی وجود دارد که برای عبور از آنها باید سینه خیز حرکت کرد. همچنین یکی از اساسی ترین مشکلات برای غارنوردی در این غار، کاهش دما در آن می باشد و هرچه جلوتر میرویم از میزان دمای هوا کاسته شده و به همین جهت باید برنامه ریزی مناسب جهت پیمایش کامل آن انجام شود.

آدرس غار سم : استان گلستان، شهرستان مینودشت، روستای نیک، قله کوه خواجه قنبر 

عکس های غار سم

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید