روستای پاجی ساری

28871 ۱۳۹۵/۰۳/۲۵
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 7 امتیاز : 4.1]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای پاجی و میانا کجاست؟

پاجی یکی از روستاهای شمالی استان مازندران است که در تقسیمات کشوری جزء دهستان بنافت از بخش دودانگه شهرستان ساری به شمار می رود. روستای پاجی از جهات مختلف به مناطق جنگلی و رودخانه هشت رود، روستای میانا، رشته کوه های بلند البرز و روستای جورجاده منتهی می شود.

روستای پاجی میانا دارای 330 خانوار و 750 نفر جمعیت است که در فصل تابستان این تعداد جمعیت به 1800 نفر می رسد. روستای پاجی ساری مشمول مساحت 1300 هکتار است که 1200 هکتار آن مربوط به بخش اراضی زراعی می شود و مابقی جنبه مسکونی دارد.

نام خانوادگی اکثر مردم روستا خورشیدی است که علت نامگذاری آن ها بدین خاطر است که بر طبق روایتی غالب اقوام ساکن در شهر ساری از نسل اسپهبد خورشید از حکمرانان محلی ساری محسوب می شوند.

مردم روستای پاجی ساری به دامپروری و کشاورزی اشتغال داشته و در آن جا نزدیک به 2600 راس دام  وجود دارد. عمده محصولات این روستا، برنج، گندم و جو می باشد. از دیگر محصولات این روستا می توان به گردو، گیلاس و فندق، پیاز، سیر و لوبیا اشاره کرد.

دو روستای پاجی و میانا به خاطر به هم پیوسته شدن توسط مردمان محلی به پاجمیانا خوانده می شود و این باعث می شود که  گردشگران ناآشنا آن دو را به عنوان یک روستا بشناسند، در حالیکه دو روستا به همراه تشکیلاتشان کاملا مجزا هستند. رشته کوه های زیبای البرز همانند دیواری عظیم، از دو روستای پاجی و میانا مراقبت نموده است.

از مکان های دیدنی روستای پاجی دودانگه ساری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- رودخانه اشک که از چشمه های پر از آب دامنه جنگلی کوه گلی سرچشمه می گیرد، چشم انداز بسیار زیبایی را به این منطقه بخشیده است. این رودخانه زیستگاهی مناسب برای ماهی قزل آلا خال قرمز است.

2- شهر تاریخی و قدیمی اراد یا ارادت که در خروارها خاک مدفون شده و بنا به روایتی در گذشته مردم پاجی در این شهر سکونت داشتند.

3- کوه گوگلی که در گذشته یکی از راه های ارتباطی استان مازندران و سمنان بود. در حال حاضر در تابستان دامداران منطقه پاجی و میانا از این مسیر احشام خود را به مراتع سر سبز  اوپرت کوچ می دهند.

4- آسیاب ها و دنگ های آبی حاشیه رودخانه اشک که در حال حاضر چیزی از آن ها باقی نمانده است.

5- تپه های سرسبز و جنگلی پیرامون روستا.

6- آب های معدنی مدخل یا مرخل و فک چال.

7- امامزاده اسماعیل، امامزاده علی و چهل دختر.

روستای پاجی میانا ساری یکی از جاذبه های تاریخی و طبیعی استان مازندران می باشد که در تور ساری گردی می توانید از این مکان زیبا دیدن کنید.

آدرس روستای پاجی : مازندران، شهر ساری، منطقه دودانگه

عکس روستای پاجی میانا

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید