تور بندر انزلی گردی

قبل از سفر به بندر انزلی حتما این مطلب را بخوانید 15387 2018/05/10
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.6]
تاریخچه: با مراجعه به تاریخ در می یابیم که اولین بار در سال 863 هجری قمری از انزلی که در آن زمان دهکده ای کوچک بود یاد شده است. نام این بندر همیشه انزلی بوده است و فقط در دوران پهلوی نام آن به بندر پهلوی تغییر نام داده شد.

تور بندر انزلی گردی از این نظر حائز اهمیت است که این شهر به عنوان یکی از زیباترین بنادر ایران شناخته می شود که به آن لقب شهر اروپایی ایران را داده اند. این شهر به سبب اینکه دروازه ارتباطی ایران با اروپا می باشد در تمام طول حیات خود دارای اهمیت فراوانی بوده است. نخستین بار در دوران حکومت صفوی این شهر مورد توجه قرار گرفت. دلیل آن نیز امکان صادرات ابریشم گیلان به اروپا بود. همچنین این بندر به سبب موقعیت استراتژیک خود به عنوان امن ترین لنگرگاه کشتی های باری اروپایی شناخته می شود. همانطور که ذکر شد مردمان انزلی که آنان را انزلی چی می نامند به علت اینکه به راحتی می توانستند از طریق روسیه و آذربایجان به اروپا سفر کنند دارای رشد فکری و میزان بالایی از فرهنگ می باشند. نمونه بارز این موضوع را می توان در جنبش جنگل و نهضت مشروطیت مشاهده کرد که انزلی چیان همراه با دیگر مردم گیلان در صف اول مبارزه بوده و خود را سپر بلا کرده اند. از نقطه نظر اجتماعی نیز مردمان این منطقه جزو پیشگامان فرهنگ به شمار می روند. احداث چندین مدرسه نمونه، خیریه و بیمارستان عام المنفعه اولین بار در این شهر اتفاق افتاده. میزان علاقه به فراگیری علم و کسب معلومات نیز از مواردی است که در بین مردم انزلی به وفور دیده می شود. برای مثال در اوایل مشروطیت تیراژ جراید در این شهر روزانه 525 شماره بوده که برای شهری با جمعیت کم در آن زمان بسیار شگفت انگیز قلمداد می کرده. طبق مطالعات انجام شده در سال 1365، در حدود 80 درصد مردم باسواد بوده اند که بعد از تهران انزلی را در جایگاه دوم قرار می داده است.

بندر انزلی گردی,تور بندر انزلی,جاذبه های تاریخی بندر انزلی
اطلاعاتی درباره شهر بندر انزلی
جمعیت
140000 نفر
مساحت
275 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
013

بهترین فصل سفر به بندر انزلی

بندر انزلی به عنوان باران خیز ترین شهر ایران شناخته می شود. این بندر در بسیاری از روزهای سال شاهد هوای ابری و بارانی می باشد که از این حیث شباهت بسیاری به شهر لندن دارد. انزلی به سبب قرارگیری در حاشیه دریای خزر دارای هوای شرجی و مرطوبی می باشد. در فصل تابستان آب و هوا در این شهر گرم و شرجی و در زمستان ملایم گزارش شده است. به همین سبب بهترین زمان برای بندر انزلی گردی و سفر به این بندر فصول بهار و پاییز می باشد. البته اگر قصد دیدن تالاب زیبای انزلی به عنوان بزرگترینمرداب جهان را دارید باید گرمای طاقت فرسای تابستان را به جان خریده و در آن زمان به این شهر سفر کنید. برای بازدید از تمام جاذبه های طبیعی و تاریخی این شهر حداقل باید سه روز را برای اقامت مدنظر داشته باشید.

جاذبه های گردشگری بندر انزلی

بندر انزلی یکی از زیباترین شهرهای شمالی ایران است که همه ساله گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند. در این شهر جاذبه های گردشگری بی نظیری وجود دارد و همین امر باعث شده است تا ایرانگردی بندر انزلی از اهمت زیادی برخوردار باشد. معماری خانه های شهر نیز سبب شده تا لقب شهر اروپایی ایران را به آن بدهند. کشتی تفریحی میرزا کوچک خان جنگلی، بلوار انزلی و شهرک دهکده ساحلی به عنوان بزرگترین باغ شهری ایران، مهم ترین جاذبه های گردشگری بندر انزلی می باشند. همچنین دو موج شکن این شهر نیز امروزه به محل تفریحی تبدیل شده و می توان گفت که تمام گردشگران حداقل یک عکس یادگاری در این مکان دارند.

جاذبه های طبیعی بندر انزلی

 

بندر انزلی به سبب موقعیت جغرافیایی و قرار گیری در امتداد نوار ساحلی دریای خزر دارای جاذبه های طبیعی بی بدیلی می باشد که به همین منظور تور طبیعت گردی بندر انزلی طرفداران زیادی دارد. تالاب انزلی بعد از دریای خزر به عنوان مهم ترین جاذبه طبیعی این شهر شناخته می شود. این تالاب دیدنی دارای چندین جزیره بوده و همه ساله در فصل تابستان میزبان مسافران زیادی می باشد که برای تماشای لاله مردابی به آن مراجعه می کنند. بی شک یکی از بهترین لحظات برای هر گردشگری قایق سواری در پهنه این تالاب دیدنی می باشد. همچنین امکان انجام تفریحات دیگری نظیر ماهیگیری، تیوپ سواری در این تالاب وجود دارد. در ادامه دیگر جاذبه های طبیعی بندر انزلی را به شما معرفی می کنیم.

 • پارک های درون شهری بندر انزلی : بوستان ساحلی بندر انزلی، پارک پاسداران، پارک شهر
 • سواحل بندر انزلی : ساحل قو، ساحل کاسپین
 • پناهگاه حیات وحش سرخانکل
 • جزایر تالاب انزلی : قلم گوده بزرگ و کوچک، میان گوده و اکبر آباد، میان پشته بزرگ و کوچک، میان پشته کولمراد گوده، چراغ پشتان، طالقانی و آبکنار
 • سایر جاذبه های طبیعی تالاب انزلی : پناهگاه حیات وحش سلکه، پناهگاه حیات وحش سرخانکل، منطقه حفاظت شده سیاه کشیم

جاذبه های تاریخی بندر انزلی

بندر انزلی یکی از شهرهای استان گیلان است که قدمتی در حدود 540 سال دارد. در خلال حمله روسها به این شهر در سال 1805 میلادی کلیه جاذبه های تاریخی شهر از بین رفت. مورخان بسیاری در سفرهای خود به بندر انزلی به این شهر اشاره کرده اند. رابینو یکی از اعضای کنسولگری انگلیس در سال 1906 میلادی و آگوستوس هنری در قرن نوزدهم از جمله این مورخان می باشند. انزلی در بسیاری از زمینه ها به عنوان شهر اولین ها شناخته می شود. به عنوان مثال افتخار برخورداری از اولین بلدیه (شهرداری) ایران نصیب انزلی شده است. پل متحرک، بهداری، سردخانه صنعتی، سینما و سالن نمایش تئاتر، نشریه ورزشی و کارخانه سوسیس سازی همگی برای اولین بار در بندر انزلی ساخته و افتتاح شده اند که در تور بندر انزلی گردی می توانید از آنها دیدن کنید.

 • مساجد تاریخی بندر انزلی : مسجد خان، مسجد سرخی، مسجد تازه، مسجد استاد محمد رضی
 • بناها و ساختمان های تاریخی بندر انزلی : ساختمان داود زاده، ساختمان قند چنان، ساختمان حاج علی عباس رمضانی، بنای بانک ملی، بنای مهمان خانه آرارات، بنای شمس العماره
 • حمام های تاریخی بندر انزلی : حمام شاه، حمام سنگی، حمام علی اف، حمام پنجشنبه
 • مقبره و آرامگاه های بندر انزلی : بقعه بی بی حوریه، آرامگاه
 • کاخ و عمارت های تاریخی بندر انزلی : کاخ معتمدی، کاخ میان پشته، کاخ خوشتاریا
 • پل های تاریخی بندر انزلی : پل غازیان

مراکز خرید بندر انزلی

این شهر به عنوان یکی از مناطق آزاد هفتگانه ایران دارای بازارهای متنوعی می باشد که امکان خرید اجناس مختلف در آن برای مسافران تور گردشگری بندر انزلی وجود دارد. در صورت تمایل به خرید تولیدات مردم روستایی از جمله مواد لبنی و میوه های محلی شنبه بازار بهترین گزینه می باشد. شما در بازار سپه به عنوان یکی از قدیمی ترین بازارهای بندر انزلی می توانید از لباس فروشی های متنوع آن دیدن کرده و در صورت تمایل خرید کنید. در بازار گیلار نیز فروش اجتاس ترکی و روسی رونق دارد. بازار کاسپین و بازار آسیای میانه دیگر مراکز خرید بازار انزلی می باشند.

هتل های بندر انزلی

این شهر به عنوان یکی از شهرهای گردشگر پذیر ایران دارای اماکن اقامتی متعددی برای برای گردشگران در تور بندر انزلی می باشد. در این شهر 14 هتل و هتل آپارتمان مشغول خدمات دهی به مسافران هستند. 

 • هتل های چهار ستاره بندر انزلی : هتل بهشت تالاب، هتل دلفین، هتل دنیز، هتل سفید تالار
 • هتل های سه ستاره بندر انزلی : هتل الماس، هتل ناز خزر، هتل پرشین، هتل کادوس
 • هتل های دو ستاره بندر انزلی : هتل ایران، ختل جهانکردی نمونه
 • هتل آپارتمان های بندر انزلی : هتل آپارتمان سفیر، هتل آپارتمان ملل، هتل آپارتمان امیران، هتل آپارتمان مجتمع توریستی تهران

سوغات و صنایع دستی بندر انزلی

مهم ترین سوغات بندر انزلی انواع ماهیان خزری می باشد. در کنار آن محصولات محلی نظیر ترشی های خانگی، زیتون و سیر نیز طرفداران خاص خود را دارد. صنایع دستی معروف در بندر انزلی گردی نیز شامل گلسازی، مکرومه بافی، قلاب بافی، نازک کاری و خراطی روی چوب، حصیر بافی و سبد بافی می باشد.

نقشه شهر بندر انزلی

انزلی به عنوان یکی از شهرهای بندری ایران در شمال غربی استان گیلان واقع شده است. این شهر به عنوان اولین و بزرگترین بندر ساحلی خطه شمالی کشور شناخته می شود. ارتفاع متوسط بندر انزلی از سطح آبهای آزاد منفی 26 متر می باشد. این شهرستان از سمت شرق به رشت، از غرب به رضوانشهر، از شمال به دریای خزر و از جنوب به صومعه سرا منتهی می شود. فاصله انزلی تا رشت 41 کیلومتر و تا تهران 370 کیلومتر می باشد. این شهرستاندر طول جغرافیایی 49 درجه و 28 دقیقه و عرض جغرافیایی 37 در جه و 28 درجه واقع شده است. انزلی به عنوان یک شهر مهاجر نشین شناخته می شود. در گذشته اغلب بافت جمعیتی شهر را مردمان گیل تشکیل می دادند اما در حال حاضر در حدود نیمی از اهالی آن آذری زبان بوده و نیمی دیگر از افراد مهاجر دیگر شهرهای گیلان هستند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید