anahita-hill-1

تپه آناهیتا سرعین

16706 2016/11/21
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.8]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه تپه باستانی آناهیتا با اشیاء بدست آمده برآورد می شود که این اشیاء متعلق به دوران هزاره دوم قبل از میلاد مسیح باز می گردد. تپه آناهیتا با شماره 1976 به ثبت آثار ملی رسیده، که این اثر ملی به خوبی نگهداری و حفظ نشده است.

تپه آناهیتا سرعین یکی از آثار باستانی و تاریخی کشور است که می توان بقایای آن را یافت و مشاهده کرد. این تپه دارای اسامی مختلفی بوده است که در سال های متعدد بر آن نامگذاری کرده اند به نام های سارقین، زرتشت و آناهیتا. شاید برای شما نیز سوالی باشد که تپه آناهیتا کجاست ؟ این تپه ی باستانی در قسمت غربی شهرستان سرعین در استان اردبیل قرار دارد.

anahita-hill-3

تپه آناهیتا در سرعین، یکی از آثاری است که در گذشته دارای قسمت های مختلفی بوده، این تپه دارای معبد آناهیتا، معابد دیگر، برج و قلعه بوده است. تپه باستانی آناهیتا سرعین محل عبادت و ریاضت موبدان و مغهای زرتشتی بوده، معبدی که در این تپه قرار داشته به نام ساری قیه ییلاق نامگذاری شده بود. دو آتشکده از آتشکده های باقی مانده در تپه سرعین هستند به نام های آتشکده آناهیتا و آتشکده آذرفریق هستند. به دلیل بی کفایتی مسئولین در زمان ساخت منبع آب دیوار قلعه و بنای معبد از بین رفت، اهالی منطقه از معبد آناهیتا به عنوان مسجد استفاده می کردند.

anahita-hill-2

تپه ی باستانی آناهیتا دوره های تاریخی متفاوتی را به خود دیده است، از آثار بدست آمده در این تپه می توان به سلسله ی ساسانی رسید که با  حمله اعراب آثار آنان رو به خرابی رفته و بیشترین بقایا از حکومت های بعدی از جمله قراقویونلوها،آق قویونلوها، ایلخانی و سلجوقی می باشد. تپه آناهیتا دارای راه رویی زیر زمینی برای موبدان و زرتشتیان بوده که به میدان گاو میش گلی منتهی می شود. از بقایای این تپه اندک آثاری مانده است که هر گردشگری و ایران دوستی را متحیر و متاسف می کند، ای کاش در نگهداری و حفاظت از آن کمی کوشا باشیم.

آدرس تپه باستانی آناهیتا : اردبیل، جاده غربی سرعین، تپه آناهیتا

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید