تالار چینی خانه اردبیل

18409 2019/07/04
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه چینی خانه اردبیل به دوران شاه عباس برمیگردد.

تالار چینی خانه کجاست؟

موزه چینی خانه اردبیل یکی از زیباترین بناهایی است که از دوران شاه عباس صفوی به جای مانده و در شهر اردبیل قرار گرفته است. تالار چینی خانه در اردبیل در ضلع شرقی قندیل خانه که به آن رواق اصلی مجموعه شیخ صفی الدین می گویند، واقع شده است.

عکس تالار چینی خانه اردبیل

تالار چینی خانه اردبیل با چهار شاه نشین بزرگ و بسیار زیبا و طاق نماهای جلوه بخش و نفیسی ساخته شده که آن را با مقرنس کاری مزین کرده اند و تمامی مقرنس ها را با هنر زیبای نقاشی و طلاکوبی و رنگ های متناسب طراحی کرده اند و مجموعه ای از تصاویر اسلیمی را خلق کرده اند. تنها مشخصه تالار چینی ها، زیبایی آن نیست بلکه هنر معماری شیخ بهایی است که با گذشت سال های زیاد همچنان مورد توجه همه قرار گرفته و چنان استحکام بی نظیری دارد که براساس گفته باستان شناسان، این بنا حتی با زلزله 7/2 ریشتری هم خراب نمی شود.

تالار چینی خانه دارای 1256 محفظه است که تمامی آن ها هدایایی از امپراطور چین به شاه عباس است تا بتواند به بهانه این پیشکشی ها روابط ایران و چین و همچنین جاده ابریشم را بهبود ببخشد. ظروف پیشکشی از امپراطور چین پس از رسیدن به ایران بلافاصله در اختیار هنرمندان حکاک در اصفهان قرار می گرفت و پس از آن در محفظه های چینی خانه یا همان تالار چینی خانه قرار می گرفت.

شاه عباس همیشه برای استراحت و تفریح بنا بر عادتی همیشگی به اردبیل سفر می کرد، و همیشه در تالار چینی خانه اقامت می کرد تا از نقوش و نگاره های زیبای این تالار نهایت لذت را ببرد و پیشکشی های همتای چینی اش را مشاهده کند و احساس قدرت بیشتری به دست آورد!

طبق روایاتی که توسط مورخان ثبت شده است، پس از امضای عهدنامه ترکمن چای بیشتر از 800 عدد از ظرف های چینی و چهل هزار جلد کتاب دست نویس بسیار ارزشمند و مقدار زیادی عتیقه جات که متعلق به شیخ صغی الدین بود، به دست ژنرال باسکویچ غارت شد و اکنون بخشی از این آثار همزمان در موزه آرمیتاژ و یکی از موزه های روسیه به نمایش گذاشته شده است.

قسمتی از باقی مانده چینی ها به موزه ملی تهران، شیراز و اصفهان اهدا شده بود و هنگامی که خانه چینی اردبیل در 19 سال قبل افتتاح شد تمامی این آثار به این موزه بازگردانده شد.

در تالار تاریخی چینی خانه به جز وجود آثار ارزشمند، یک جلد قرآن نفیس هم وجود دارد که با خط کوفی برو روی پوست آهو نوشته شده است و از لحاظ قدمت جز سومین قران های نفیس در ایران است که عمر آن بیش از 1100 سال است.

تالار چینی خانه یکی از جاذبه های تاریخی اردبیل است که شما میتوانید در تور اردبیل گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس تالار چینی خانه اردبیل: اردبیل، میدان عالی قاپو، مجموعه آرامگاه اردبیلی

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید