کوه شیوشگان کرمان

16497 2018/03/10
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 8 امتیاز : 4.5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت کوه شیشوگان که در گذشته به عنوان نماد آئین مهرپرستی در کرمان شناخته می شد، به 12 هزار سال قبل بر می گردد. وجود چندین سنگ نگاره دست کند بجامانده بر روی کوه، این ادعا را ثابت می کند.

قدمت کوه صاحب الزمان کرمان که با نام باستانی شیوشگان شناخته می شود، به دوازده هزار سال قبل بر می گردد. این کوه در شرق کرمان واقع شده و جزو جاذبه های گردشگری و تاریخی استان کرمان به حساب می اید. کوه شیوشگان کرمان برای مردم شهر جنبه معنوی دارد و بسیار مورد احترام می باشد. شیوشگان به عنوان نماد مهرپرستان شناخته می شده است. مهرپرستی آیین پرستش چند خدایی بوده که قبل از ایین زرتشتی در ایران رواج داشته و میترا به عنوان گرانقدرترین خدا مورد پرستش مهرپرستان قرار داشته است.

 نکته متمایز و جالب توجه کوه شیوشگان وجود سنگ نگاره دست کند بر روی آن می باشد که وسعت آن از یک زمین فوتبال نیز بزرگتر است. چنین نوعی از سایه نگاره تاکنون در هیچ کجای جهان دیده نشده که این خود به عظمت و شکوه این مکان مقدس افزوده است. سنگ نگاره نیمه گنبدی مذکور بصورت تندیس انسان و محل پرستش خدایان در این منطقه باستانی بوده است. تندیس دارای هاله تقدس گونه ای از سایه است که بیانگر وجود مردمانی هوشمند در عصر باستان می باشد. بر طبق تحقیقات یک پژوهشگر بومی مشخص شده که در دو نوبت از سال که عموما ایام نوروز و ابتدای مهرماه می باشد، سایه صخره های مذکور به شکل نیمرخ انسان در آمده و همانند یک انیمیشن، تداعی کننده یک ساعت آفتابی دقیق است. این یافته حاصل سالها تلاش و عکسبرداری های مداوم این پژوهشگر در ساعت مختلف شبانه روز است.

جالب است بدانید که این کنده کاری ها بصورت هدفمند بر روی کوه شیوشگان صورت گرفته است. وجود آثار مرتبطی چون معبد و نیز تصویر یک کلاغ و گاو که از اشکال مقدس آیین میتراییسم هستند بر صحت این ادعا می افزاید. همچنین یک غار تراش خورده نیز در این منطقه وجود دارد که دارای ارزش باستانی بوده و از غارهای میتراییسم جهان دو برابر بزرگتر می باشد. بسیاری بر این عقیده اند که این اثر تاریخی هم دوره دست کندهای موجود در شهر باستانی میمند کرمان است.

نشاط آوران بازدید از این کوه با قدمت که جزو جاذبه های گردشگری شهر کرمان می باشد را به شما پیشنهاد می کند. علاوه بر آن لازم است بدانید که در همین محل جنگل قائم (پردیسان) که جزو جاذبه های طبیعی کرمان می باشد نیز وجود دارد که می توانید لحظات خوشی را در آن تجربه نمایید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید