بندر شرفخانه تبریز

23215 2019/04/20
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
فاصله مکانی
فاصله زمانی

بندر شرفخانه کجاست؟

یکی از بزرگترین بنادر ساحلی در شهر ارومیه، بندر شرفخانه است که در قسمت مرکزی شهرستان شبستر قرار دارد، همچنین قسمتی از راه آهن تبریز به جلفا که از صوفیان منشعب شده، به این بندر مشرف است. در سال 1312 این بندر دارای شهرداری شده است و هم اکنون جمعیت آن تقریبا 25 هزار نفر است.

فاصله شبستر تا بندر شرفخانه 20 کلیومتر می باشد تقریبا 90 کیلومتر از تبریز دور می باشد که در مسیر قطار تبریز- دیزج خلیل- شرفخانه-سلماس- قرار دارد.

این بندر سالانه پذیرای صدها هزار توریست داخلی و خارجی می باشد و یک مکان منحصر به فرد برای تفریح و استراحت است.
همچنین سالانه تعداد زیادی توریست طبی از تمامی نقاط کشور و جهان برای درمان انواع بیماری هایی همچون روماتیسم، و بیماری های زنان و پوستی به این منطقه سفر می کنند که متاسفانه در حال حاضر به علت خشکی دریاچه زیبای ارومیه تعداد این گردشگران به حداقل رسیده است.

نکته جالبی که حتما باید بدانید این است که آب و لجن داخل سواحل این بندر دارای خواص طبی و پزشکی است و از آن برای تولید انواع داروهای گیاهی و تولید لوازم آرایشی استفاده می کنند. در فصل تابستان تعداد زیادی از مردم به منظور استفاده از آب و لجن دریاچه برای آب درمانی و لجن درمانی به این بندرمی آیند. در گذشته که دریاچه ارومیه بسیار رونق داشت، بندرشرفخانه دارای امکانات بسیاری بود نظیر: چون کمپ ساحلی، قایقرانی تفریحی و حرفه ‌ای، هتل پنج ستاره و دیگر امکانات معمول گردشگری، اما متاسفانه بعد از خشکسالی دریاچه ارومیه کیلومتر ها کویر نمک جایگزین این دریاچه زیبا شد.

بندرشرفخانه دارای یک ایستگاه راه آهن و اسکله برای گذر کشتی ها بود همانطور که گفتیم پس از خشکسالی تمامی این امکانات کاربردی ندارند.

بندر شرفخانه آذربایجان شرقی از موقعیت جغرافیایی بسیاری خوبی برخوردار است که مانند یک معبر باریک در میان دریاچه ارومیه و رشته کوه قرار گرفته است واز لحاظ مسیر ارتباطی، در نزدیک ترین فاصله با آذربایجان شرقی و غربی از طریق دریا و خشکی است. این شهر دارای آب و هوای نیمه خشک و معتدل بوده و دارای باغ های سرسبزی است.

آدرس بندر شرفخانه: استان آذربایجان شرقی، شهرستان شبستر،90 کیلومتری تبریز، شهر شرفخانه، خیابان ساحل

عکس های بندر شرفخانه تبریز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید