gheisariye 2

بازار سنتی اصفهان

21828 2016/07/11
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 11 امتیاز : 4]
آدرس

بازار سنتی اصفهان در میدان نقش جهان واقع شده است که ورودی بازار سردر قیصریه می باشد. در چهار طرف میدان نقش جهان بازار های سنتی اصفهان قرار دارند که اکثریت آن ها صنایع دستی اصفهان را بفروش می رسانند. بازار تاریخی سنتی اصفهان، در بافت تاریخی این شهر می باشد و اکثر حجره های آن به فرش فروشی اختصاص داده شده است. این مرکز یکی از مراکز خرید پر رونق و پر فروش در دوران صفویست که به نام سلطانی نیز شهرت دارد.

معرفی اولیه

gheisariye 1

بازار بزرگ قیصریه یکی از بازار های بزرگ و طویل اصفهان و حتی خاورمیانه بشمار می رود که طول آن به چند کیلو متر می رسد. امتداد بازار بزرگ اصفهان به مسجد جامع و سپس به بازار عربان منتهی می شود.  به دلیل مجاورت با مسجد نظام الملک به بازار نظامیه نیز شهرت دارد. در طول این شاهراه مسقف مدرسه نیمار، مسجد جارچی، مدرسه صدر، مسجد نو، مسجد شیشه، مسجد ذوالفقار، مسجد خیاط ها، مدرسه کاسه گران، هارونیه، مدرسه نیم آورد، مدرسه جده بزرگ، جده کوچیک و مدرسه ملاعبدالله وجود دارند که دارای معماری خاص و مورد توجه می باشند.

مشخصات بازار

gheisariye 3

بازار قیصریه اصفهان دارای سرا ها و تیمچه های متعددیست که این سرا و تیمچه یکی از نقاط شاخص بازار و قطب اصلی تجارت هستند. در سرا و تیمچه، کاروانسرا و مغازه ها با ابعاد بزرگ تری فعالیت می کنند. بازار قیصریه در دو طبقه با ارتفاع زیاد ساخته شده، در طبقه پایین مغازه ها و اصناف حجره های فروش دارند و در طبقه بالا امور دفتری و بازرگانی هر حجره مشغول به فعالیت هستند.

طراحی معماری بازار

gheisariye 6

بازار بزرگ اصفهان دارای چندین راسته می باشد به نام های : بازار عریان، هارونیه، نیم آورد گلشن، مخلص، سماورسازها، مقصود بیک. بر سردر قیصریه، دو پشت بغل کاشی کاری باقی مانده که از دوران شاه عباس تصاویری را در مورد جنگ ها و قوم های آن زمان بر جای گذاشته است. این بازار با شماره 315 در تاریخ 21 آبان 1317 به ثبت ملی رسیده است.

gheisariye 7

بازار سنتی اصفهان دارای استحکامی بی نظیر و قدرت بافتی شگرفی می باشد. از این بازار با سردری مجلل و باشکوه با تزئینات آجرکاری و کاشی کاری یاد می کنند، همچنان به سکوهای وسیع و سنگ یشم و سماق این بازار اشاره شده است. در وسط بازار فضای مدور و وسیعیست که قبه ای ساخته شده که تاریخ شناسان آن را تشبیه به گنبد های اعراب اسپانیا می کنند.

بخش فروش و خدمات

gheisariye 4

در بخش فروش بازار نقش جهان می توان سوغات و صنایع دستی اصفهان را مشاهده کرد  که شامل : سیم کشی، زرکشی، زربافی، گلابتون دوزی، منبت گلپایگان، پولک دوزی، زنجیره بافی، قالی بافی، نساجی، زیورآلات، سنگ های قیمتی، طلاسازی، مسگری، فرش و گلیم و …، و در حاشیه میدان نقش جهان آن می توان سوغاتی های اصفهان از جمله انواع پولکی، انواع گز، سوهان و … را مشاهده و تهیه کرد.

اگر به اصفهان سفر کردید و یا قصد خرید صنایع دستی زیبای این شهر را داشتید حتما به بازار قیصریه سری بزنید، اجناس فوق العاده زیبایی را می توانید بیایید که ارزش بالایی دارند.

آدرس بازار سنتی اصفهان : میدان نقش جهان اصفهان، قسمت شمالی میدان، بازار قیصریه

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید