گودین تپه کرمانشاه

18116 2019/10/23
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 3.5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

گودین تپه کجاست؟

تپه هایی باستانی که اکنون در شهرهای مختلف کشورمان کشف می شوند در گذشته تنها یک تپه نبوده اند! بلکه آن ها قسمتی از شهر، روستا یا یک قلعه تاریخی بوده اند و با گذشت زمان به این شکل در آمده اند. گودین تپه کرمانشاه هم یکی از همین تپه های باستانی است که در شهرستان کنگاور که یکی از توابع استان کرمانشاه است قرار دارد.

عکس گودین تپه کرمانشاه

گودین تپه کرمانشاه در شمال کنگاور و در نزدیکی روستایی با همین نام واقع شده است و در سال 1961 میلادی در یک عملیات باستان شناسی زمینی کشف شد. این تپه در ضلع شمال شرقی رودخانه گاماسیاب قرار گرفته و بر اساس حدس های  باستان شناسی، شاید به خاطر وجود همین رودخانه، محوطه ای باستانی در هزارات سال گذشته شکل گرفته است. در سال 1965 میلادی یک گروه حرفه ای با سرپرستی شخصی به نام کایلر یانگ به کرمانشاه رفتند و گودین تپه را از لحاظ باستان شناسی مورد کاوش قرار دادند.

بعد از اینکه کند و کاو تمام شد آنان 7 دوره تاریخی مهم برای گودین تپه کنگاور کرمانشاه در نظر گرفتند و این دوره ها همگی مربوط به هزاران سال گذشته بود. یکی از دوره هایی که کشف کردند متعلق به 7 هزار سال گذشته بود. مساحت گودین تپه حدود14 هکتار می باشد و 30 متر هم ارتفاع دارد. این تیم از قدیمی ترین لایه های تپه آثار زیادی کشف کرده بودند مانند بقایایی از دیوارهای خشتی و سفالینه و سنگ هایی از خانه های قدیمی آن دوران که تمامی این ها در حال حاضر در موزه های سراسر کشور وجود دارد. سفال های کشف شده توسط کاوش گران به دو دسته تقسیم می شود، دسته اول سفال های خشن و دسته دوم سفال های ظریف. سفال های خشن در حرارتی بسیار کم پخته شده اند و سفال های ظریف که دارای نقش و نگاره های کمی هستند در حرارتی بالا پخته شده اند.

باستان شناسان در لایه های پنجم گودین تپه آثای از دیوار یک قلعه را کشف کرده اند که متشکل از چندین اتاق بوده است. در یکی از این اتاق ها حدود 43 لوح نفیس پیدا شده است. سپس باستان شناسان ایرانی این لوح ها را مورد مطالعه قرار دادند و کاشف به عمل آمد که این الواح حدود 5 هزار سال قدمت دارند. در آن زمان در کرمانشاه بازاری وجود داشته که کالاهای وارداتی شوش در آن به فروش می رسید. سرانجام هنگامی که به لایه های دوم، سوم و چهارم رسیدند آثار ارزشمند دیگری هم کشف شد. در قلعه ای که در زیر تپه گودین استان کرمانشاه قرار دارد تالارهایی با ستون های بزرگ وجود داشته و جنس آن از خشت بوده است. آخرین لایه های این تپه متعلق به دوران ماد هاست.

برای دسترسی به مسیر گودین تپه ابتدا باید به کرمانشاه رفته و از شمال دره های کنگاور گذر کنید تا به شمال شرقی رودخانه گاماسیاب برسید. گودین تپه در ضلع شمالی روستای گودین قرار دارد. برای دسترسی به این تپه باید از کنگاور به سمت جاده همدان حرکت کنید و به سوی مسیر روستای گودین بروید تا به ایت تپه برسید.

گودین تپه کرمانشاه یکی از جاذبه های گردشگری این استان است که شما می توانید در تور کرمانشاه گردی از این مکان دیدن کنید.

آدرس گودین تپه: شهرستان کنگاور، روستای گودین، شمالشرقی رودخانه گاماسیاب، تپه گودین تپه

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید