بازار اصفهان

18587 2016/01/30
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 8 امتیاز : 4.5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

بازار اصفهان یکی از بزرگترین و قدیمی ترین بازارهای تاریخی خاورمیانه است که مجموعه آثار دوران مختلف را در خود جای داده است. قدمت بازار قیصریه اصفهان به دوران صفویه باز میگردد.

بازار اصفهان کجاست؟

با پیشرفت بشر در زمینه صنعت و تولید بیش از نیاز مصرف انسان ها به مبادله کالا با یکدیگر پرداختند. با آغاز این مبادلات و داد و ستد و گسترش آن، انسان ها نیازمند فضایی جهت انجام این مبادلات شدند که با گذشت زمان به صورت بازارها نمود پیدا کرد. در این بازارها مشاغل مختلف در دکان ها به صورت پیوسته و متصل به یکدیگر فضایی ایجاد می کردند که در آن خریدار می توانست اجناس مورد نیاز خود را با بالاترین کیفیت و پایین ترین قیمت تهیه نماید.

معماری بازار اصفهان

اصفهان شهری است که دارای قدیمی ترین بازارها می باشد و هر کدام از این بازارها که در طول زمان بر اثر بلایای مختلف دچار ویرانی شده اند در همان مکان بازسازی گردیده اند.

در اکثر شهرها بازار از دروازه اصلی شهر شروع و تا هسته مرکزی شهر ادامه پیدا می کند. بازارها، همچون سایر اماکن عمومی مانند ارگ حکومتی، مسجد جامع اصفهان و غیره در میدان اصلی شهر متمرکز می باشند و به همین علّت از موقعیتی خوبی از لحاظ مکانی و اهمیت زیادی ازنظر چرخش اقتصاد شهری برعهده دارند.

اهمیت بازار تا آنجا قابل درک است که بسیاری از بناهای جنبی از جمله سراها، تیمچه ها، مدارس، مساجد، آب انبار، حمام و در مواردی دارالحکومه در نزدیکی آن ها و یا انشعابات فرعی ساخته می شدند.

دکان های واقع در دو طرف راسته اصلی  بازار اصفهان، محل خرده فروشی اجناس بوده و سراها و تیمچه ها که اکثرا دور تادور و رو به صحن قرار گرفته اند محل فروش اجناس به صورت عمده و در مقیاس کلان می باشند.

با گذشت زمان و تخصصی شدن مشاغل بازارها به چند گروه اصلی تقسیم بندی شدند و هر بخش مختص یک صنف گشت. بازار اصفهان نیز همچون سایر بازارهای ایران  با این اصول و قواعد ساخته و پرداخته شده است.

 از بازارهای تاریخی و معتبر اصفهان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • بازار قیصریه اصفهان: بازار قیصریه، یکی از بازارهای اصفهان است که به بازار شاهی معروف است محل ضربخانه معروف شاهی بوده که در عصر حاضر نیز تبدیل به بانک یا همان ضرابخانه گردیده است.
  • بازار لوافها و آهنگران: از بازار اصفهان است که در دو سمت خیابان حافظ واقع هستند و در گذشته محل چادر دوزان و آهنگران بوده است.
  • بازار کفش دوزها: این بازار در حاشیه میدان نقش جهان اصفهان واقع شده است.
  • بازار مقصود بیک اصفهان: این بازار در جنوب شرقی میدان نقش جهان بوده و انتهای آن به بازار حسن آباد می رسد.
  • بازار ساروتقى: شخص ساروتقی، اعتماد الدوله شاه عباس دوم بوده است. منزل و مسجد سارو تقی در این بازار وجود دارد.
  • بازار گلشن اصفهان: بخشی از این بازار در دوره صفویه ساخته شده و از چهارسوی قلندرها تا دروازه اشرف امتداد دارد.
  • بازار دروازه اشرف: این بازار از جمله بناهای دوره صفویه می باشد. از بناهای دوران شاه عباس اول مدرسه جده بزرگ و مدرسه ملاعبدالله در بازار اصفهان به چشم می خورد.
  • بازار سرای منجم باشى: این بازار اصفهان از انشعابات بازار دروازه اشرف بوده که به چهار سوی ساروتقی منتهی می شود.
  • بازار فرش اصفهان: در این بازار که در محله قدیمی چهارباغ پایین قرار دارد از دیرباز به فروش فرش ها و قالیچه ها در بازار اصفهان پرداخته اند.

ادرس بازار اصفهان در میدان امام اصفهان واقع شده است.

عکس از بازار اصفهان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید