غار قلعه بندر شیراز

16079 2018/02/18
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 8 امتیاز : 4.5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

استان زیبای فارس بدون شک یکی از زیباترین استان های کشورمان است. این استان تاریخی با مردمانی غیور و خونگرم، فرهنگ و تاریخی غنی دارد که باعث می شود یکی از مقاصد اصلی گردشگران در ایام تعطیلات باشد. علاقه مندی گردشگران خارجی به استان فارس و به خصوص شهر شیراز، نشان می دهد که آوازه تاریخ غنی و پربار این استان به خارج از کشور نیز رسیده است.

غار قلعه بندر شیراز که در واقع یک چاه است، عمق بسیار زیادی دارد. عمق واقعی در حدود 104 متر اندازه گیری شده است که با فرو ریختن آوار در چندین نوبت، عمق آن به 88 متر کاهش پیدا کرده است. به خاطر عمق زیاد غار چاه قلعه بندر، مردم  در قدیم باور داشتند که سر دیگر چاه به بندرعباس می رسد. دهانه چاه ابعادی معدل 3 در 5 متر دارد. این غار که در ارتفاع 1621 متری از سطح دریا قرار دارد، درون کوه را سوراخ کرده است و با همان ابعاد دهانه تا پایین ادامه دارد.

فرود به غار قلعه بندر بسیار خطرناک بوده و مستلزم داشتن وسایل و تجهیزات کوهنوردی است. در گذشته به علت بی احتیاطی و فرود غیر حرفه ای در غار، دو نفر کشته شده اند که بسیار ناگوار است. مسئولین شهر شیراز تا به حال دوبار دهانه غار را مسدود کرده اند. اما هر بار افراد کنجکاو آن را باز کرده و به درون غار رفته اند. با این حال فرود به غار چاه قلعه بندر شیراز بسیار خطرناک شمرده می شود و تنها با تجهیزات لازم و راهنمای حرفه ای میسر است.

غار قلعه بندر فارس در منطقه ای تاریخی قرار گرفته و قدمت آن نیز به دوران هخامنشیان بر می گردد. با این حال نشاط آوران به شما توصیه می کند تا فقط برای دیدن این غار تاریخی و آشنا شدن با این منطقه تاریخی از آن دیدن کنید و سعی نکنید به درون غار بروید.

غار قلعه بندر در استان فارس یکی از جاذبه های گردشگری فارس است که قدمتی تاریخی دارد و به عنوان میراث هخامنشیان مورد توجه است.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید