کلیسای ماریوخنه ارومیه

12312 ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه کلیسای ماریوخنه ارومیه به دوران حکومت ساسانیان مربوط می شود. از این مکان مذهبی برای برگزاری مراسم سالانه جشن دانیال استفاده می شود. این اثر تاریخی در سال 1362 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

کلیسای ماریوخنه کجاست؟

ارومیه به عنوان یکی از کلانشهرهای ایران دارای آثار تاریخی فراوانی است که سبب شده تا همه ساله گردشگران زیادی برای بازدید از این یادبودهای تاریخی به آن سفر کنند. از ارومیه به عنوان شهر مذاهب و ادیان ایران یاد می شود. یکی از مشهورترین اماکن مذهبی مربوط به جمعیت مسحیان ارومیه کلیسای ماریوحنه می باشد. این کلیسای معروف ارومیه به عنوان یکی از آثار بجامانده از دوران ساسانیان محل برگزاری مراسم مذهبی و دینی شاخه نستوری مسیحیت می باشد و آنان بیشتر قربانیهای خود را به این کلیسا می برند.

کلیسای ماریوحنا ارومیه در خیابان قدس قرار دارد. پلان معماری کلیسای ماریوحنه به شکل مستطیل طراحی و در جهت شرقی غربی ساخته شده است. کلیسا دارای 18 متر طول، 9 متر عرض و 6 متر ارتفاع می باشد. مصالح بکار رفته در ایجاد نمای این کلیسا آجر چهارگوش است. ورودی کلیسا در ضلع جنوبی و از زیر برج ناقوس می باشد. در این قسمت و قبل از ورود به صحن دو راهروی کناری دیدعه می شود که به فصای پیش ورودی و حیاط ضلع شمالی منتهی می گردد. چهار ستون چوبی در در وسط صحن کلیسا وجود دارد که بار اصلی سقف را تحمل می کنند. قطر ستون ها 25 سانتی متر است و هر کدام پایه ستون هایی با ارتفاع 70 سانتی متر دارند که توسط سنگ حجاری شده تزیین شده اند. سقف توسط دو تیر اصلی در طول کلیسا به سه قسمت تقسیم شده.  برج ناقوس کلیسا نیز که در ضلع غربی واقع شده در چهار طبقه با بازشوهای ارتفاعی در سه جهت خودنمایی می کنند. طبقات اول و دوم ناقوس عریض هستند اما دو طبقه بالایی کوچکتر می باشند و سقف آن قسمت با سربندی پوشانیده شده است. مصالح بکار رفته در ساخت برج ناقوس آجرهای قزاقی و کاهگل است . تامین نور داخلی صحن کلیسا نیز توسط چهار پنجره بر روی دیوارهای شمالی و جنوبی و دو پنجره بر روی دیوار غربی انجام صورت می پذیرد. پس از بازدید از داخل بنا به سمت حیاط اصلی می رویم. حیاط کلیسا در حال حاضر توسط دیوار آجری محافظت می شود. بندکشی نمای آجری کلیسای ماریوخنه توسط سیمان انجام شده که البته در زمان ساخت بدین صورت نبوده است.

کلیسای ماریوخنه به عنوان یکی از کلیساهای تاریخی ارومیه در سال 1379 توسط سازمان میراث فرهنگی مورد مرمت قرار گرفت. هر ساله ارامنه ارومیه جشن دانیال را در این مکان مقدس برگزار می کنند. این بنای تاریخی در سال 1362 با شماره ثبت 1648 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. امکان بازدید از این کلیسا برای گردشگران در ایام نوروز وجود دارد. نشاط آوران بازدید از کلیسای ماریوخته ارومیه را به عنوان یکی از جاهای دیدنی ارومیه به شما پیشنهاد می کند.

آدرس کلیسای ماریوخنه : استان آذربایجان غربی، شهر ارومیه، خیابان قدس

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید