حمام تاریخی لکان خرمدشت

11728 ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه حمام لکان به دوران قاجار مربوط میشود.

حمام لکان کجاست؟

شهر اراک یکی از بزرگترین شهرهای ایران است که دارای جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری فراوانی می باشد. یکی از این مکان های گردشگری حمام تاریخی لکان نام دارد که در شهرستان خمین در شرق روستای لکان واقع شده، این روستا در دامنه غربی کوه الوند به ارتفاع 3065 متر قرار دارد، که حدود سه متر از سطح زمین گودتر است. علت گودی حمام جذب آب و از بین نرفتن گرما می باشد، که در گذشته به عنوان خزینه از آن استفاده می کردند.

عکس حمام تاریخی لکان

اگر بخواهیم به مساحت این حمام اشاره کنیم حدودا 350 مترمربع که تقریبا 20 نفر ظرفیت دارد. حمام لکان توسط شخصی به نام خان بابا خان بیات، ساخته شده است.

ساختار کلی این حمام لکان مشابه حمام فین کاشان و سقف آن نیز همچون کاسه ای گرد بوده و به صورت طاق آجری سرد و گرم، بر روی ستون های بزرگ سنگی این حمام قرار گرفته اند.

در شکل ظاهری حمام تاریخی لکان از طرح های جذاب و سنگ های تراش شده ایی استفاده شده که به زیبایی آن می افزاید. ورودی این حمام به صورت مارپیج 90 درجه می باشد که از دو لحاظ کاربرد دارد، یکی برای خارج نشدن گرمای حمام و دیگری مشخص نبودن داخل حمام است.

زمانی که وارد حمام لکان اراک می شوید تنها چیزی که باعث می شود توجه تان به آن جلب شود ستون هایی می باشد که کل سقف حمام بر روی آن بنا شده است. هنگامی که داخل حمام سرد می روید حوض چندضلعی را می بینید که وسط حمام واقع شده، و از آب چشمه ها پوشیده شده است. برای رفتن به حمام گرم همان پیچ هایی که درزمان ورود اصلی حمام وجود داشت را نیز باید پیمود، که این پیچ همانند پیچ های قبلی برای خارج نشدن گرمای درون حمام گرم به کار می رود.

حمام لکان یکی از جاذبه های تاریخی اراک می باشد که در تاریخ 20 اسفند ماه 1385 و با شماره ثبت 18028 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شده است.

آدرس حمام لکان: 74 کیلومتری شهر اراک، شهرستان خمین.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید