شهر زیرزمینی سامن ملایر

18158 2018/09/12
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

در مورد تاریخچه شهر زیر زمینی سامن ملایر اطلاعات دقیقی در دست نیست اما برسی های انجام شده توسط باستان شناسان نشان میدهد این شهر بیش از دو هزار سال قدمت دارد و تاریخ ساخت آن به دوره های پیش از اشکانیان برمیگردد.

شهر زیرزمینی سامن ملایر کجاست؟

شهر زیرزمینی سامن در ملایر از جمله شهر های قدیمی و تاریخی کشور می باشد که در سال 1384 به صورت اتفاقی کشف شد. مختصات جغرافایی این شهر این احتمال را میدهد که شهر زیر زمینی سامن همدان در اصل همان شهر رامن باشد که در کتاب های جغرافیایی و تاریخی قدیمی از آن یاد شده است. همچنین طبق برسی های باستان شناسان قدمت این شهر به دوره پیش از اشکانیان برمیگردد و احتمالا در زمان سلطنت مهرداد یکم به بیشترین وسعت خود رسیده است.

عکس شهر زیرزمینی سامن ملایر

برسی ها نشان می دهند شهر زیرزمینی سامن همدان در دوره پیش از اشکانیان به صورت کاملا مخفیانه ساخته شده و برای برگزاری مراسم مذهبی میترائیسم به صورت کاملا پنهانی مورد استفاده قرار می گرفته است. پس از کشف شهر زیر زمینی سامن توسط اشکانیان، عملیات حفر کردن و گسترش آن به اوج خود رسید که با گذشت زمان و کاهش قدرت اشکانیان، از آن جهت پناهگاه و گورستان افراد خاص استفاده می شد.

تمامی راهروهای شهر زیرزمینی ملایر سامن به صورت دست کند ساخته شده اند و همچنین معماری به کار رفته در آن نه تنها در ایران بلکه درد جهان بی نظیر است. در مجموع در این شهر 25 اتاق، سالن و راهرو وجود دارد که تمامی آن ها به صورت دستکند ساخته شده اند. علاوه بر این تا به امروز 60 اسکلت در این ناحیه کشف شده است که برسی های انجام شده نشان میدهد در آن زمان مراسم تدفین به صورت باز انجام می شده است.

شهر زیرزمینی سامن ملایر یکی از جاذبه های تاریخی همدان است که در مورخه 27 فروردین 1387 با شماره ثبت 24622 به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و شما می توانید در تور همدان گردی از این مکان دیدن کنید.

آدرس شهر زیرزمینی سامن همدان : استان همدان، شهرستان ملایر، بخش سامن

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید