گرمابه حاج فتح الله

15765 2019/04/30
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

گرمابه حاج فتح الله کجاست؟

گرمابه حاج فتح الله واقع در شهرستان بناب که در نزدیکی مسجد قرمز و جاده قدیمی ماحال گاودل قرار دارد، این جاده قدیمی که در گذشته های نه چندان دور، یکی از مهمترین جاده ها از نظر تجاری در ایران بوده و این گرمابه هم جز یکی از مهم ترین گرمابه های این شهرستان به شمار می رود. در گذشته کاروان ها پس از عبور از جاده قرمز به حمام حاج فتح الله می رفتند تا پاکیزه شوند. متاسفانه امروزه این حمام تاریخی به دلیل عدم توجه به ساخت و زیر ساختش تخریب شده و تبدیل به یک حمام جدید شده است و متروکه مانده.

عکس گرمابه حاج فتح الله

15 سالی از متروکه شدن این حمام تاریخی می گذرد و پس از مدتی صاحبان خصوصی این ملک تصمیم به ساخت یک حمام جدید گرفتند و یکی از گنبد های آن را تخریب نمودند و حمام جدیدی به جای آن افزودند.
خوشبختانه با مرمت درست و استاندارد، بخش زیادی از این بنای تاریخی سالم مانده است. جاده قدیمی ماحال گاودل یکی از نکات جالب محل گرمابه حاج فتح الله است همانطور که گفتیم این جاده در قدیم یکی از مهم ترین جاده های تجاری ایران بوده که چندین منزلگاه را در بر می گرفته و بناب هم از همین مجموعه بوده است.

وجه تسمیه این جاده ریشه در زبان اوستایی و ترکی دارد ماحال گاودل از کلمه ماحال به معنی ( گاودولچه) یعنی محل چراگاه گاو ها گرفته شده که نشانگر این است دز زمان ساسانیان این جاده محلی برای چرای گاو های زیادی بوده است. در این بنای تاریخی انواع کارگاه ها و نمایشگاه های صنایع دستی برگذار می گردد که روشی موثر برای ترویج صنایع دستی این شهرستان است. قسمت ورودی گرمابه شبیه به یک هشتی گنبد دار از ضلع شرقی می باشد و بعد وارد تالار رخت کن بزرگ می شود که از یک گنبد آجری بزرگ و هشت گنبد کوچک تشکیل می شود. سه گنبدی که در ضلع شرقی قرار دارند به دلیل احداث حمام جدید تخریب شدند اما بقیه گنبد ها هنوز هم پا برجا هستند.
در یک راهروی باریک به محل شست و شو و نظافت وارد می شویم که مقیاس ان کوچکتر است.

هر ضلع این گرمابه به یک سمت باز می شود که در حال حاضر ضلع شرقی به سمت خیابان قدس و ضلع جنوبی به یک دربند و ضلع غربی آن به سمت حیاط گرم خانه قرار گرفته.
مصالحی که در این بنا بکار رفته شامل سنگ رودخانه ای و آجر می باشد و تمامی سالن های سر بینه و گرم خانه با تاق و گنبد و معماری سنتی طراحی شده و همچنین گنبد اصلی با رنگامیزی بسیار خاص و متنوعی بر روی آجر ها مشاهده می شود.

حمام حاج فتح الله بناب یکی از جاذبه های حومه تبریز است که در 18 اردیبهشت سال 1380 با شماره ثبت 3822 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد و شما می توانید در تور تبریز گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس حمام حاج فتح الله: آذربایجان شرقی، بناب، خیابان کاملو، حمام حاج فتح الله

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید