سد کارده مشهد

14932 ۱۳۹۴/۰۷/۲۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 29 امتیاز : 3.2]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

رودخانه سد کارده با آب دائمی و مناظر زیبای کوهستانی و مجموعه تفریحی دنیای آبی در ساحل سد، یکی از بهترین تفریحگاه‌ های خوش آب و هوای مشهد می‌ باشد. این سد یکی از قدیمی ترین سدهای خراسان رضوی بحساب می آید.

سد کارده کجاست؟

سد کارده مشهد یکی از گردشگاه‌ های آبی این شهر و در کیلومتر 20 جاده روستای کارده به شهر کلات بر روی رودخانه‌ ای به نام کارده واقع شده است. روستای کارده دارای باغ های میوه فراوان و سد بسیار بزرگی است. علت نامگذاری سد كارده نیز بخاطر همجواری با روستای کارده می باشد و آب جمع شده پشت سد، آب تأمینی منطقه است.

آدرس سد کارده,آدرس سد کارده مشهد,تصاویر سد کارده

سد کارده به خاطر داشتن مناظر بسیار زیبا و کوهستانی یکی از زیباترین تفریحگاه‌ های شهر مشهد به شمار می‌ آید و به دلیل داشتن محل استراحت موقتی، سکو، فروشگاه و ... برای زائرین و مسافران و شهروندان مکان مناسبی می باشد. سد کارده از رودخانه های کوه هزار مسجد تغذیه می شود. روخانه های کوه هزار مسجد از بارندگی ها و به خصوص برف های بی نظیر این منطقه پرآب می شوند.

مشخصات سد کارده مشهد

جاذبه های گردشگری مشهد,رودخانه سد کارده,رودخانه کارده

سد کارده از نوع بتنی دو قوسی متقارن با ارتفاع 67 متر و طول تاج آن 144 متر می باشد که این سد توان ذخیره 44 میلیون متر مکعب آب را دارد.

سد کارده متشکل از 15 بلوک 10 متری با ارتفاع 67 متر از پی و حجم 32 هزار مترمکعب بتن‌ ریزی می‌ باشد.

رودخانه کارده مشهد,سد طرق,سد كارده

به منظور بهره‌ گیری بهینه از منابع آبی استان، سدهایی ساخته شده است که مهم‌ ترین آن‌ ها عبارتند از : سد کارده و سد طرق در شهرستان مشهد و سد شهید یعقوبی در شهرستان تربت حیدریه و سد دوستی در مرز ایران و ترکمنستان می باشد. لطفاً در هنگام بازدید از سد كارده در حفظ و نظافت منطقه کوشا باشید.

سد كارده مشهد,سد کارده,سد کارده در مشهد

در سرزمین خشک و کویری مشهد می‌ توان مناطق و مکان‌ هایی را دید که گاهی مسحور کننده هستند از جمله این مناطق دیدنی می توان به سده کارده اشاره کرد. آب سد کارده به علت روان بودن رودخانه منتهی به آن هنوز هم زلال و آبی است. حفاظت در این منطقه گردشگری به گونه ایست که تا به امروز حقوق محیط زیست حفظ شده و گردشگران از این منطقه پاک و عاری از آلودگی لذت می برند.

سد کارده مشهد,عکس سد کارده مشهد,مشخصات سد کارده مشهد

سد کارده خراسان رضوی در فاصله 44 کیلومتری مشهد قرار دارد و در اطراف خود مناظر شگفت انگیز و جدید خلق کرده است. در ایام تعطیل روستاییان و برخی از گردشگران اوقات فراغت خود را در اطراف این سد می گذرانند.

عکسهای سد کارده مشهد

مکان های دیدنی مشهد

آدرس سد کارده,آدرس سد کارده مشهد,تصاویر سد کارده

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند