موزه کفش تبریز

19836 ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

موزه کفش کجاست؟

موزه کفش در تبریز و در زیر زمین عمارت شهرداری این شهر واقع شده است و همانطور که از نامش پیداست محلی برای نمایش انواع کفش های مختلف از اقوام و زمان های قدیم است. این موزه در سال 1394 تاسیس شد و گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند. حتما شنیده اید که می گویند تبریز شهر اولین هاست پس بدیهی است که اولین موزه کفش در ایران هم در این شهر باشد، چرا که صنعت تولید کفش در تبریز آوازه ای طولانی دارد. کیفیت کفش های چرم تبریزی در کل دنیا شهرت دارد.

عکس موزه کفش تبریز

کفش هایی که در موزه کفش تبریز قرار گرفته، در مجموعه ای از کفش های سنتی از کل شهر های ایران است که در یکی از قسمت های موزه جمع آوری شده است. در کشورهایی نظیر موزه باتا تورنتو، موزه کلارک، موزه رومنس فرانسه و موزه سرخپوستان ونکوور هم چنین موزه هایی در خصوص کفش وجود دارد.

جالب است بدانید که موزه کفش در تبریز، هفتمین موزه کفش در دنیا است. برای گردآوری کفش های قدیمی از سراسر ایران، نامه ای به روسای اتحادیه کفشان هر شهر ارسال شد تا قدیمی ترین مدل های کفش شهرشان را کشف کنند و به موزه تحویل دهند. یکی از روش هایی که کفش های قدیمی را کشف کردند این بود که از کتاب ها و عکس ها کمک بگیرند و خوشبختانه از این طریق هم سرنخ های خوبی به دست آوردند. در این موزه 200 نوع کفش وجود دارد که در کنار تجهیزات کفاشی به نماشی گذاشته شده است. یکی از قدیمی ترین کفش ها که قدمتی 450 ساله دارد، کفش چرم بوفالو است که با استفاده از روش های سنتی و مواد روغنی ساخته شده است.

موزه کفش تبریز هنوز هم در حال تحقیق و کشف کفش های قدیمی است و بر اساس گفته های رئیس اتحادیه کفاشان آقای جباریان هر کسی که کفش قدیمی دارد، می تواند آن را به موزه اهدا کند یا آن را به موزه بفروشد. موزه کفش تبریز هر روز از ساعت هشت صبح تا شش عصر باز است و بازدید از آن هم کاملا رایگان می باشد.

همانطور که گفتیم موزه کفش در شهر تبریز در عمارت شهرداری قرار دارد، این عمارت هم جز یکی از تاریخی ترین بناهای تبریز به شمار می رود که در گذشته به دستور رضا خان احداث شده است. 10 سال پیش به مناسبت 100 امین روز سالگرد تاسیس انجمن شهر در تبریز، این ساختمان به موزه شهرداری تغییر کاربری داد و از آن تاریخ به بعد این موزه به عنوان اولین موزه شهرداری ایران شناخته شده است. در این عمارت علاوه بر موزه کفش، قسمت های دیگری هم وجود دارد که برخی از ان ها شامل موزه هنر های معاصر، موزه دفاع مقدس و فرش و تالار دوربین عکاسی می باشد. این عمارت به برج ساعت هم شهرت دارد و در سال 1320 ساخته شده و همچنین در سال 1386 موزه کفش در آن افتتاح شده است. شما می توانید از این جاذبه گردشگری تبریز در تور تبریز گردی دیدن کنید.

آدرس موزه کفش تبریز: تبریز، عمارت شهرداری، موزه کفش

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید