ایوان سنگی نیاق قزوین

13327 ۱۳۹۷/۰۹/۰۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت عناصر دست ساز ایوان سنگی نیاق به دوره هخامنشی باز می گردد. عده ای نیز معتقدند که محمد حنفیه بر روی این کوه سنگی قصری زییا ساخته بوده است.

ایوان سنگی نیاق کجاست؟

نیاق یکی از روستاهای قدیمی استان قزوین است که در 17 کیلومتری شمال این شهر واقع شده است. روستای نیاق که یکی از جاذبه های طبیعی استان قزوین به شمار می رود، از مراکز اصلی و مهم کشت انگور در این استان می باشد. روستای نیاق میزبان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده به نام ایوان سنگی نیاق است که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. علت نامگذاری این جاذبه طبیعی، شباهت آن به ایوان بوده که باعث شده آنرا به این نام بخوانند.

ایوان سنگی نیاق قزوین در بالای کوه سنگی یکپارچه و نسبتا مرتفعی واقع شده که درون خود دو حفره بزرگ طبیعی دارد و داخل هر یک از حفره ها، حوضچه مستطیلی شکلی توسط ساکنان احتمالی آن حفر شده است. این حفره ها در هنگام بارندگی بطور کامل پر آب می شوند. دیواره صخره ای کوه سنگی نیاق رو به سمت شرق، سطح سنگی گسترده ای دارد که مشرف به روستای نیاق می باشد. نیم طاقی شگفت انگیز و زیبایی نیز از دل سنگ ها بیرون آمده که بیش از 10 متر ارتفاع دارد. چندین گودال با اندازه های متفاوت در این کوه قابل مشاهده است که احتمالا ساکنان برای ذخیره غله و حبوبات خود از آن استفاده می کرده اند. بسیاری از مردم محلی اعتقاد دارند که در گذشته قلعه ای بزرگ بر روی کوه سنگی نیاق وجود داشته است.

نام محلی این ایوان طاق محمد حنفیه می باشد. زیرا مردم محلی نیاق اعتقاد دارند که محمد حنفیه بر فراز این کوه قصری ساخته بوده که البته به دلیل عدم کشف بقایای مربوطه این ادعا به صراحت پذیرفته نشده است. در این باب به جز بقایای چند تکه سفال و سنگ های لاشه ای، اثر دیگری به دست نیامده است. “دیو ایوان” نیز نامی است که مردم محلی به این مکان داده اند. چون وقتی از روربرو به کوه نگاه می کنید، حفره هایی که شبیه به صورتک های ارواح و اجنه می باشد مشاهده می شود. یک باور محلی وجود دارد که مردم نباید شب هنگام به این محل نزدیک شوند. زیرا این کوه مکان تجمع ارواح است.

ایوان سنگی نیاق به عنوان یکی از جاذبه های طبیعی و تاریخی قزوین مکان مناسبی برای گردشگری می باشد. توصیه می کنیم حتما بر روی قله کوه بروید تا منظره زیبایی از پایین دست آن که پر از باغات گردو جالیزهای سرسبز است را مشاهد کنید.

آدرس ایوان سنگی نیاق : استان قزوین، شهرستان قزوین، روستای نیاق

عکس های ایوان سنگی نیاق

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید