غار چال نخجیر مرکزی

15417 ۱۳۹۶/۰۹/۲۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 12 امتیاز : 4.8]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

استان مرکزی خاستگاه برخی از تمدن های مهم و کهن ایرانی است و از این جهت بسیار ارزشمند می باشد. اما جاذبه های طبیعی این استان نیز کم نیستند. وجود چشمه ها و غارهای مختلف در کنار طبیعت زیبای استان باعث می شود تا هرساله مسافران و گردشگران این استان را به عنوان یکی از مقاصد خود در نظر بگیرند.

غار چال نخجیر که در استان مرکزی که در فاصله میان شهرهای دلیجان و نراق و در منطقه ای به همین نام قرار دارد، در سال 1386 شمسی و توسط عده ای از چوپانان محلی کشف شد. غار چال نخجیر دلیجان در دامنه کوهی قرار گرفته و در ردیف غارهای آهکی و زنده قرار می گیرد. همچنین غار چال نخجیر نراق از جمله غارهای چند طبقه می باشد و دارای 3 طبقه است. درون غار که بروید می بینید بخش اعظم دیواره هایش را رسوبات آهکی پوشانده است.

طول کلی غار چال نخجیر نراق معلوم نیست اما تا به حال 1200 متر آنرا کشف و برای بازدید عموم ایمن سازی کرده اند. همچنین برای رفاه حال گردشگران، قسمت های کشف شده کف سازی و در بعضی قسمت ها نورپردازی شده که نمای زیبایی به غار بخشیده است. غار چال نخجیر از نوع غارهای زنده است، به این معنی که در صورت آسیب دیدن قابلیت خودترمیمی دارد. دیواره های غار با رسوبات آهکی پوشیده شده است، به همین دلیل وقتی گوشه ای از دیواره تخریب می شود، رسوب از قسمت های دیگر آن را پر می کند.

هوای درون غار چال نخجیر در دلیجان تهویه مناسبی دارد که باعث می شود فضای غار برای کودکان نیز مناسب باشد. علت به وجود آمدن غار، حرکت یک گسل معکوس بوده است که در منطقه کارستی واران قرار دارد.

نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در صورت بازدید از این غار حتی در فصول گرم سال، لباس گرم به همراه داشته باشید، چرا که فضای داخل غار سرد می باشد.

غار چال نخجیر که از جاذبه های گردشگری مرکزی است، در تمام طول سال پذیرای گردشگران و علاقه مندان به غارنوردی می باشد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید