vakil 3

همه چیز بازار وکیل شیراز

19877 2016/07/12
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 5]
آدرس

بازار وکیل شیراز یکی از بازار های تاریخی و سنتی در شهر شیراز بشمار می رود، شیراز شهر زیبایی ها و بناهای با ارزش و خاص است. بناهای مهم با ویژگی های خاص در این شهر به چشم می خورند. بازار وکیل نیز از بازارهای قدیمی و بناهای با ارزش شهر شیراز محسوب می شود که در اطراف آن حمام وکیل و مسجد وکیل نیز قرار دارد و این مجموعه تاریخی را مجموعه وکیل می نامند.

معرفی اولیه بازار

vakil 5

بازار وکیل شیراز در تاریخ 17 تیر ماه 1351 با شماره ثبت 924 به فهرست آثار ملی افزوده شد. این بازار در دوره زندیه به دستور کریم خان زند بنا گردید. بازار وکیل در مرکز شهر شیراز بوده و به دلیل فعالیت هایی از جمله خرید و فروش کالاهای داخلی و خارجی، صرافی ها، کارهای بازرگانی، مبادلات پایاپای و صدور و دریافت حوالجات، یکی از قلب فعالیت های تجاری شهر شیراز بشمار می آمده است. امروزه نیز علاوه بر جنبه تجاری مجموعه، به دلیل قدمت بازار، نوع فعالیت و معماری آن، جذب توریست و گردشگر زیادی داشته است.

مشخصات بازار وکیل

vakil 4

پاساژ وکیل شیراز، دارای 74 دهانه طاق های مرتفع و بلند به ارتفاع بیش از 11 متر می باشد. این بازار دارای دو رشته شمالی – جنوبی و شرقی – غربی است که یکدیگر را قطع می کنند. چند کاروانسرای قدیمی به نام های گمرک، احمدی، روغنی در بازار وجود دارد که موجب افزایش ورود گردشگران به بازار می شود. یکی دیگر از جاذبه های بازار وکیل، سقف چهارسوق آن است که دارای مقرنس کاری و آجرکاری به سبک دوران زندیه می باشد.

معماری بازار

vakil 2

پلان بازار وکیل شیراز به صورت راسته اصلی و فرعیست، دارای یک چهارسوق مرکزی می باشد که این چهارسوق بازارهای فرعی، غربی و شرقی راسته اصلی را قطع می کند. سه قسمت برای بازار تعبیه شده، در قسمت اولیه فضای عبور و مرور برای مشتریان ( گذرگاه)، سکوی مغازه ها (حریم ایوان که با دو پله جدا شده) و فضای مغازه که محل فروش است. مصالح به کار رفته در بنای بازار، آجرکاری با گچ و آهک می باشد، ترکیب همین مصالح باعث ماندگاری و قدمت بنای بازار  است. بازار دارای 5 درب ورودی بزرگ در چهارسو می باشد، که به خیابان زند، خیابان طالقانی و خیابان لطف علی خان زند و از طرف دیگر به دروازه اصفهان متصل می شود.

بخش فروش و خدمات

vakil 1

در بخش فروش بازار می توانید از انواع سوغات و صنایع دستی شهر شیراز بهرهمند شوید. کالاهای بروز این بازار از جمله : گلیم بافی ها، جاجیم بافی، پارچه های متنوع، ادویه جات، فرش و تابلو فرش های متعدد، عرقیات مخصوص، آبلیموی طبیعی، عطر، کیف و کفش، پوشاک و … هستند که مناسب خرید برای سوغاتی و هدیه می باشد.

در بخش خدمات بازار می توانید راسته های متفاوتی که هر کدام به شاخه ای خاص اختصاص داده شده اند را مشاهده کنید. بخش خاوری چهارسوق که آن را علاقه بندان می نامند مختص عطاری هاست، بخش باختری چهارسوق که به نام ترکش دوز ها معروف می باشد به فرش ها اختصاص داده شده و در قسمت جنوبی چهار سوق، بازار شمشیرگرها وجود دارد.

آدرس بازار وکیل شیراز : بعد از میدان شهرداری، تقاطع خیابان زند (نزدیک ارگ کریم خان)، راسته ی بازار از خیابان لطف علی خان زند تا دروازه طلایی ادامه دارد.

شماره تماس این مجموعه : 32224642-071 و 32249116-071

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید