خانه علی مسیو تبریز

13029 ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 3.3]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

خانه علی مسیو تبریز محل تشکیل جلسات سران مشروطه در دوران قاجار بوده است. امروزه خانه علی مسیو تبدیل به موزه شده است.

خانه علی مسیو کجاست؟

تبریز به عنوان یکی از کهن ترین شهرهای ایران زمین، گنجینه ای عظیم از آثار تاریخی ادوار مختلف می باشد. این شهر به واسطه قدمت خود شاهد وقوع حوادث گوناگونی بوده است. یکی از مهمترین حوادث تاریخی ایران ماجرای مشروطه می باشد که به فرماندهی ستارخان و باقرخان در تبریز آغاز شد. در این دوران یکی از مکان های برگزاری جلسات هم فکری سران مشروطه خانه علی مسیو بوده است. کربلایی علی مسیو به عنوان رهبر فکری مشروطه خواهان در تبریز دوشادوش رهبران اصلی قیام به هدایت مردم می پرداختند. در این مقاله قصد معرفی خانه ی علی مسیو به عنوان یکی از خانه های تاریخی تبریز را داریم.

کربلایی علی تاجری تبریزی بوده که به واسطه سفرهای متعدد به کشور فرانسه، با نام على مسیو شناخته می شد. در مورد خانه علی موسیو تبریز حدیث بسیار است. عده ای عقیده دارند که به دلیل وسعت کم و مجلل نبودن، این مکان خانه دوم علی مسیو در تبریز بوده است. عده ای نیز معتقدند که این مکان، خانه ای مخفی برای برپایی جلسات رهبران مشروطه بوده است. با کشف چندین راه زیرزمینی که به کوچه های پشتی منزل راه پیدا می کرده این گمانه تقویت می شود. همچنین یک اصطبل مخفی اسب نیز در خانه علی مسیو تبریز کشف شده که احتمالا برای مواقعی که جلسات لو میرفته کاربرد داشته و افراد قادر بوده اند تا با اسب فرار کنند.

خانه علی مسیو تبریز دو طبقه می باشد. این خانه دارای دو حیاط با چندین اتاق در سه ضلع حیاط اندرونی و در دو وجه حیاط بیرونی است. حیاط های مذکور توسط یک راهرو به هم راه پیدا می کنند. نکته جالب در مورد حیاط های خانه على مسیو اینست که فقط به وسیله یک دیوار از هم جدا شده اند. این مورد زمانی نمود پیدا می کند که بدانیم در خانه های قدیمی معمولا حیاط ها توسط یک فضای معماری از هم جدا می شده اند. حیاط اندرونی در ارتفاع بالاتری نسبت به حیاط دیگر واقع شده که این اختلاف سطح توسط دو پله بوجود آمده است. پلان معماری خانه علی مسیو طراحی نامتقارن دارد. وجود اتاق های تودرتو و حالت غیر مرسوم ارتباط قسمت های مختلف خانه به یکدیگر سبب می شود تا هر شخصی که پای در خانه علی مسیو می گذارد دچار سردرگمی شده و راه خروج را پیدا نکند. به همین دلیل این خانه با نام مرکز غیبی تبریز نیز شناخته می شود. از تزئینات بکار رفته در خانه علی مسیو می توان به تزئینات گچی بالای پنجره ها به شکل چهره انسان و نیز گل اشاره کرد. نمای خانه نیز با ترکیبی از آجر و گچ خودنمایی می کند. وجود سنتور آجری در بالای پنجره ها نیز باعث شده تا خانه متفاوت و زیبا جلوه کند.

در همسایگی خانه تاریخی علی مسیو، خانه یکی دیگر از سران مشروطه وجود دارد. خانه ختایی متعلق به خانواده ختایی بوده که جزو اعیان و اشراف تبریز محسوب می شده اند. خانواده ختایی از حامیان مالی مجاهدان مشروطه بوده اند. اعضای خانواده ختایی در جریان شناسایی و لو رفتن توسط روس ها به قتل رسیدند. تنها بازمانده خانواده ختایی یک کودک پنج ساله است که توانسته بود با پنهان شدن در زیرزمین خانه، جان سالم به در ببرد.

در منطقه ای که این دو خانه در آن واقع شده اند چندین اثر تاریخی قابل ملاحظه دیگر نیز وجود دارد. خانه های تاریخی دانشکده هنر و معماری تبریز، خانه حیدرزاده تبریز، موزه استاد شهریار و عمارت شهرداری تبریز از آن جمله می باشند. نشاط آوران بازدید از این اماکن گردشگری تبریز را به شما پیشنهاد می کند.

موزه خانه علی مسیو تبریز یکی از جاذبه های تاریخی این شهر می باشد که در تاریخ 12 مرداد سال 1382 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد و شما می توانید در تور تبریز گردی از اسن مکان بازدید کنید.

آدرس خانه علی مسیو : آذربایجان شرقی، تبریز، خیابان ارتش جنوبی، انتهای کوچه حاج رضا، بن‌ بست کربلایی علی مسیو، خانه علی مسیو

عکس های خانه علی مسیو

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید