حمام وکیل شیراز

17975 2016/03/04
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 11 امتیاز : 4.4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

حمام و گرمابه وکیل شیراز یکی از حمامها و آثار تاریخی ایران می باشد که به همراه مسجد و بازار وکیل مجموعه ای را ایجاد کرده اند و امروزه این حمام به موزه مردم شناسی تبدیل شده است. تاریخچه گرمابه وکیل شیراز به زمان زندیه برمیگردد.

حمام وکیل شیراز کجاست؟

در زمان دوره زندیه به دستور کریم خان زند حمامی در مرکز شهر و نزدیک بناهای بازار وکیل و مسجد وکیل ساخته شد. این حمام که وکیل نامیده شد در قسمتی از آن برای استفاده مخصوص شاه، مکانی به نام شاه نشین طراحی کردند. گرمابه وکیل در شیراز در غرب مسجد وکیل قرار دارد و در آن پیشرفته ترین اصول معماری دوران خود به کار گرفته شده است.

گرمابه وکیل در شیراز به عنوان حمام عمومی شهر مطرح بود. در ورودی حمام وکیل، شیب ملایمی است که از طریق آن به هشتی ورودی می رسیم که در دوره پهلوی ساخته شد و از اول وجود نداشت. برای جلوگیری از ورود هوای سرد به داخل و خروج هوای گرم به خارج رختکن، ورودی آن را زاویه دار ساخته اند. در سربینه گرمابه وکیل شیراز، هشت ستون در وسط سقف گنبدی واقع شده و تزئینات زیادی در این مکان نسبت به دیگر قسمت ها کار شده است. کف گرم خانه حمام وکیل، با سنگ فرش پوشیده شده و این نکته حائز اهمیت بوده که دالان های کم عرضی در زیر این سنگ فرش ها به کار رفته که کف حمام سریع تر گرم شود.

خزینه ای در جنوب گرم خانه گرمابه وکیل شیراز دیده می شود که به منظور گرم کردن آب، دو دیگ در آنجا قرار داده بودند. دو شاه نشین در دو سوی فضای گرم خانه و دو حاکم نشین در دو طرف خزینه ایجاد شده است. حوضی از سنگ مرمر در میان هر حاکم نشین به چشم می خورد.

نقوش آهک بری زیبایی در زیر گنبد حمام وکیل شیراز قرار دارد که بیانگر داستان های مذهبی، سنتی، علاقه ها و رویاهای مردم این سرزمین می باشد. آب گرمابه وکیل در شیراز از طریق چاه ضلع غربی تأمین می گشت.

هورنورهایی که در سقف قرار داشت نور این بخش را تأمین می کرد. به علت تغییر وضعیت حمام های عمومی حمام وکیل از شکل قبلی خارج گشته بود که اداره باستان شناسی در سال 1351 هجری شمسی حمام وکیل را مورد بازسازی و مرمت قرار داد.

حمام وکیل شیراز یکی از جاذبه های تاریخی این شهر می باشد که در تور شیراز گردی می توانید از این مکان هم بازدید بعمل آورید.

آدرس موزه گرمابه وکیل شیراز : خیابان طالقانی، حمام وکیل شیراز

عکسهای گرمابه وکیل شیراز

 

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید