amadiya-school2

مدرسه عمادیه گرگان

11504 ۱۳۹۵/۰۴/۱۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 4.7]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

مدرسه عمادیه، یکی از بناهای تاریخی شهر گرگان با قدمتی بیش از 500 سال است که در بافت قدیم شهر و در محله درب نو قرار گرفته است. محله درب نو از سوهای مختلف به بازار نعلبندان، خیابان شهید رجایی و خیابان امام خمینی مرتبط می گردد. مدرسه عمادیه گرگان، در سال 1378 هجری شمسی به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مدرسه عمادیه، عناصر عمده محله درب نو و بخشی از بافت بازار قدیمی استراباد در زمینی به مساحت 1550 مترمربع قرار داشت که شامل آب انبار، دکان های متعدد، حمام، مجموعه چند تکیه و مسجد گلشن نیز بود. اطلاع دقیقی در مورد زمان ساخت مدرسه در دسترس نمی باشد اما اصل ساختمان مدرسه در اواخر دوره تیموری و بالخص اوایل دوره صفویه بنا شده است.

amadiya-school1

مدرسه عمادیه گرگان دارای چهار ایوان در چهار سوی اصلی می باشد. هرکدام از ایوان ها بر فراز خود دارای پیشخوان تخته ای زیبا هستند که چشم انداز  زیبایی در حیاط مدرسه ایجاد نموده اند. هم چنین در حیاط مدرسه عمادیه درختان ، باغچه، حوض آب و غیره مشهود می باشد.

پلان مدرسه عمادیه گرگان، مستطیل شکل است. این مدرسه نیز به شکل چهار ایوانی ساخته شده و دارای فرم حیاط مرکزی می باشد که همه عناصر متشکل آن به شکل قرینه و با فرم و ریتم منظم و مساوی کنار هم واقع شده اند. ورودی مدرسه در جناح غربی محله درب نو و در بافت قدیم گرگان قرار دارد. این ورودی مسقف و از تیرهای ضخیم چوبی افقی پوشیده شده است.

amadiya-school3

قبل از درب ورودی دو سکو وجود دارد که به جهت استراحت و نشستن ایجاد شده است. بعد از درب اصلی مدرسه به اولین چیزی که بر می خوریم ایوان زیبای شرقی مدرسه است که درست مقابل ایوان غربی قرار گرفته است. جرزهای ورودی از داخل مدرسه دارای طاق نماهایی است که نسبت به سطح زمین تقریبا نیم متر بالاتر اجرا شده است.

این بنا دارای حیاط مستطیل شکل مرکزی است و در جناح جنوب و شمال و شمال غربی نیز حیاط هایی خلوت قرار دارند، بنای یادشده کرسی چینی و بند کشی شده و جرزهای مدرسه آجری با ملات گل و آهک است و در بعضی نقاط جرز خشت خام نیز دیده می شود.

چهار ایوان مدرسه در دو طبقه و حجره ها در یک طبقه ساخته شده اند. حجره ها با ریتم منظم و با فرم یکسان و زیبایی گرداگرد محیط داخلی بنا ساخته شده و ایوان ها باعث متمایز ساختن این حجره های مشابه از یکدیگر می شوند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید