معبد آناهیتا کنگاور

11869 2018/12/09
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت معبد آناهیتا کنگاور به دوره قبل از میلاد مسیح و اشکانیان مربوط می شود.

معبد آناهیتا کجاست؟

استان کرمانشاه به دلیل موقعیت کوهستانی و قرار گرفتن در کنار مرز بین النهرین در گذشته، شاهد مهاجرت تعداد زیادی از اقوام به ایران بوده است. این استان تعدادی از با ارزش ترین آثار تاریخی را در دل خود جای داده است. شهر کنگاور در نزدیکی شهرستان کرمانشان قرار گرفته که دارای معبدی سنگی می باشد که بعد از تخت جمشید دومین معبد بزرگ سنگی ایران به شمار می رود.

قدمت معبد آناهیتا کرمانشاه به سال ها پیش از میلاد مسیح می رسد. این معبد به عنوان آتشکده ای برای زرتشتیان مورد استفاده قرار می گرفته که بعد از ظهور اسلام در ایران دچار تغییرات زیادی شد. یکی از آن تغییرات تقسیم شدن تاریخ این معبد به سه دوره هخامننشیان، اشکانیان و ساسانیان است. این معبد به عنوان خرابه های عهد کاشانی نیز نام گذاری شده است. اما همچنان این محوطه تاریخی به نام معبد آناهیتا شناخته می شود.

پلان معبد آناهیتا کنگاور

معبد آناهیتا کنگاور در شرق مسیر کرمانشاه به همدان بر بلندای صخره ای مشرف به دشت وسیع کتگاور ساخته شد و نسبت به زمین های در ارتفاعی خدود 32 بالاتر است. وسعت بنا حدود 6/4 هکتار می باشد، پلان معبد اناهیتا کنگاور به شکل تقریبا مربع در نظر طراحی شده و طول و عرض این معبد 220 در 210 و ضخامت دیوار های آن به 5/8 متر می رسد. در هر ضلع آن صفه ای از سنگ و هرکدام به قطر 18 متر ساخته شده و ستون هایی که برای نگهداری سقف آن استفاده کرده اند ارتفاعی برابر با 54/2 است.

ورودی اصلی معبد اناهیتای کنگاور در جبهه جنوبی با یک پلکان دو طرفه که در یک بلوک سنگی ایجاد شده اند تامین می شود و در جبهه شمال شرقی از طریق پلکان یک طرفه مخاطب را به درون معبد هدایت می کند. پلکان شرقی دارای 26 پله و پلکان غربی دارای 21 پله می باشد. بر اساس شواهد تاریخی مسلماً تعداد پله ها بیشتر از این بوده است. در ضلع شرقی بنا دو ردیف موازی سگ تراشیده شده وجود دارد که نشان دهنده ورودی در این بخش می باشد و احتمالا عرضی حدود دو متر داشته است.

معماری معبد آناهیتا کنگاور به شکلی است که روی هرکدام از دیوار ها، ستون هایی با قطر زیاد قرار گرفته اند و نکته جالب و توجهی که این بنا را منحصر به فرد می کند، ارتفاع ستون های آن است که سه برابر قطر آنها می باشد. به طور قطع می توان گفت در هیچ جای دنیا نظیر پیدا نشده است! در ساخت دیوارهای آن نیز از ملات گچ به کار گرفته شده و که سازندگان آن به شکل خشکه چینی با سنگ های تراشیده شده نمای بیرونی آن را تزئین کرده اند. بکارگیری الگوی اصیل ایرانی به واسط ستون های ساده، فاقد تزئینات خاص معماری، کوتاه و قطور در یک ردیف، کارشناسان را به این فکر فرو برده است که ستون ها، نقش نرده و حفاظ تزئینی لبه ایوان را بر عهده داشته اند.

به دلیل قدمت بسیار زیاد معبد آناهیتا کرمانشاه باعث شده در طی سال ها با سوانح طبیعی زیادی مثل سیل و تخریب های انسانی که شاید عمدی یا غیر عمدی بوده اند مواجهش شده است. جغرافیانویس یونانی به نام خاراکسی در سال 37 میلادی در یکی از کتب خود از این معبد به نام ایستگاه پارتی، برای اولین بار در کنگاور متعلق به آرتمیس اسم برده است.

بعضی از مورخین نام آشنا از این بنا به عنوان معبدی برای الهه آناهیتا نام برده اند، آناهیتا ایزد بانوی آب های روان، زیبایی، فراوانی و برکت ر دوران قبل از اسلام بوده است. برخی دیگر از مورخین نیز با تاثیر از نوشته های مورخین ایرانی و عرب سده سوم ه.ق به بعد، این معبد را منسوب به خسرو پرویز دانسته اند.

معبد باستانی آناهیتا در کنگاور متاسفانه پس از زلزله سال 1336 و ساخت و سازهایی که توسط مردم صورت گرفت باعث شد لطمه شدید به بقایای ساختمانی آن وارد شود. به طور قطع می توان گفت معبد آناهیتا یک بنای بسیار ارزشمند تاریخی و باستانی ایران است، اما هنوز نتوانسته نام خود را فهرست جهان یونسکو ثبت کند؛ ضمن اینکه یکی مهمترین و با ارزش ترین از جاذبه های استان کرمانشاه محسوب می شود.

معبد آناهیتا کرمانشاه یکی از جاذبه های تاریخی این استان می باشد که در سال 1310 با شماره 31 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و شما می توانید در تور کرمانشاه گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس معبد آناهیتا کرمانشاه : استان کرمانشاه، مرکز شهرستان کنگاور

عکسهای معبد آناهیتا کنگاور

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید