غار چهل ستون ایلام

11557 2018/06/27
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

غار چهل ستون ایلام یکی از غارهای خاص ایران است که کمتر کسی آن را شناخته و برای دیدن این جاذبه فوق العاده جذاب به ایلام سفر می کند؛ بنابراین بهتر است در ابتدا کمی درباره ایلام توضیح دهیم.

در کتیبه های باستانی بابلی، شهر ایلام را آلامتو یا الام نام گذاری کرده اند که احتمالاً به معنای کوهستان یا کشور طلوع خورشید می باشد. اما نام ایلام کنونی را سال ۱۳۰۸ خورشیدی برای آن انتخاب کردند، چراکه در منطقه ای به نام حسین آباد دوباره ساخته شد و حدود یک سال بعد به دلیل سابقه تاریخی و تصویب فرهنگستان ایران، نام ایلام بر آن نهادند. این شهر در محاصره کوه ها و ارتفاعات جنگلی قرار گرفته و آب و هوای آن معتدل کوهستانی و دلپذیر می باشد.

همانطور که گفته شد شهر ایلام در منطقه ای کوهستانی با جاذبه های طبیعی بسیار زیبا و منحصر به فرد قرار گرفته است. یکی از پدیده های طبیعی این منطقه غار چهل ستون می باشد. غار چهل ستون ایلام که با نام غار چل سه توین نیز در بین اهالی منطقه نام برده می شود، در 30 کیلومتری شمال شرقی شهرستان ایلام واقع شده است.

غار چهل ستون در شهرک شباب از توابع شهرستان شیروانچرد قرار گرفته و می توان گفت از دیدنی ترین غارهای منطقه می باشد. وقتی وارد غار می شویم با یک حوضچه آب شیرین مواجه روبرو خواهیم شد که عمقی بین 3 تا 5 متر دارد. با نگاهی به سقف غار قندیل های سنگی زیبا و نقش های طبیعی غار را خواهید دید که توانسته، حالتی افسانه ای به این غار ببخشند.

دلیل نامگذاری غار چهل ستون استان ایلام، تعدد ستون های درون آن بوده که در طی سال ها متاسفانه از بین رفته اند؛ ضمن اینکه ارتفاع ستون های باقی مانده، به شش متر می رسد و همچنین مقطع ستون ها دایره ای است و قطر آن ها 50 سانتی متر می باشد. مساحت غار چهل ستون در ایلام حدود 144 متر مربع و ارتفاع سقف تا کف آن میانگین نه متر است.

یکی از دلایل کمتر شناخته شدن این غار شاید صعب العبور بودن دسترسی به آن باشد اما با این وجود جزو یکی از زیباترین و منحصر به فردترین جاذبه های طبیعی استان ایلام می باشد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید