وکیل دیه و نقش آن در دادرسی

1233 2023/09/26
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 0 امتیاز : 0]

وکیل دیه به یک به وکیل دادگستری گفته می شود که در زمینه مطالبه دیه از اشخاص حقیقی یا حقوقی تخصص دارد. وکیل دیه می توانند در پرونده های مربوط به دیه ناشی از قتل، صدمات بدنی و سایر جرائم، از جمله دیه ناشی از تصادفات، به اشخاص حقیقی و حقوقی کمک کند.

دیه چیست؟

تعریف دیه :در شرع مقدس، برای برخی از جنایت غیر عمدی بر نفس اعضا یا منافع و یا جنایت عمدی در مواردی که به هر دلیلی شامل قصاص نمی شوند، به موجب قانون “دیه” مقرر می شود.

انواع دیه در قانون مجازات اسلامی

دیه ها در قوانین مجازات اسلامی به دو دسته مقدر و غیر مقدر تقسیم بندی می شوند که هریک از آن ها نیز دارای چند نوع می باشند. در ادامه انواع دیه را شرح خواهیم داد.

دیه مقدر چیست؟

به دیه ای که میزان آن در شرع مقدس تعیین شده باشد، دیه مقدر گفته می شود که انواع آن عبارت اند از:

 • دیه کامل: دیه ای است که در صورت قتل عمد یا قصاص عمدی، به ولی دم پرداخت می شود. میزان دیه کامل در سال 1402، 600 سکه تمام بهار آزادی است.
 • دیه نصف کامل: دیه ای است که در صورت قتل غیرعمد یا قصاص غیرعمدی، به ولی دم پرداخت می شود. میزان دیه نصف کامل در سال 1402، 300 سکه تمام بهار آزادی است.
 • دیه اعضا: دیه هر یک از اعضا بدن، مطابق با جدول دیه در قانون مجازات اسلامی تعیین می شود. این دیه مربوط به آسیب دیدگی هریک از اعضای بدن، از جمله سر، صورت، گردن، دست، پا، چشم، گوش، دندان و… است.
 • دیه جنایت بر اعضاء: دیه جنایت بر اعضاء نیز مطابق جدول دیه در قانون مجازات اسلامی تعیین می شود. این دیه شامل مواردی مانند شکستگی استخوان، پارگی عضله، و… است.

دیه غیر مقدر چیست؟

 • ارش: دیه ای است که در صورت صدمات بدنی که موجب نقص عضو یا تشدید آن نمی شود، به فرد آسیب دیده پرداخت می شود. میزان ارش با توجه به نوع و کیفیت جنایت و تأثیر آن بر سلامت، تعیین می شود.
 • دیه جنایت بر حیثیت: دیه ای است که در صورت ارتکاب جنایت بر حیثیت یک فرد، به وی پرداخت می شود. میزان دیه جنایت نیز بر حیثیت با توجه به نوع و کیفیت جنایت تعیین می شود.
 • دیه جنایت بر مال: اگر در صورت ارتکاب جنایت خسارتی به یک فرد وارد شود، مبلغی تحت عنوان دیه جنایت برمال به او پرداخت خواهدش شد.

می توان گفت شناسایی نوع دیه در بسیاری از مواقع امری تخصصی به شمار می آید. امیدواریم که هیچگاه با چنین مسائلی درگیر نشوید، اما اگر با این نوع مشکلات مواجه شدید، پیشنهاد می شود حتما از یک وکیل تخصصی دیه کمک بگیرید. یکی از مراکزی که می تواند جهت یافتن وکیل متخصص دیه آنلاین به شما کمک کند، مرکز “وکیل دیه” با آدرس وب سایت vakilgolbang.ir می باشد.

وکیل دیه کیست؟

همانطور که در ابتدای صفحه بیان شد، وکیل متخصص دیه، وکیلی است که در زمینه مطالبه دیه از اشخاص حقیقی یا حقوقی تخصص دارد. وکیل تخصصی دیه نقش مهمی در تعیین میزان دیه قابل پرداخت دارد و به نفع آسیب دیدگان و خانواده‌ آن ها فعالیت می کند. وکلای دیه با مطالعه و تحلیل موارد و اطلاعات مرتبط، در جلب حقوق و کمک به مشتکی ها در تعیین و اخذ دیه ایفای نقش می کنند.

مهمترین وظایف وکلای دیه

 • بررسی پرونده و جمع آوری مدارک و مستندات لازم
 • مشاوره حقوقی به موکل در مورد نحوه مطالبه دیه
 • تنظیم دادخواست و پیگیری پرونده در دادگاه
 • دفاع از موکل در صورت نیاز

وکیل دیه تصادفات کیست؟

همانطور که ذکر شد، برخی از وکلای دیه در حوزه های خاص تری مانند امور مربوط به دیه تصادفات، به صورت تخصصی فعالت می کنند. وکیل دیه تصادفات، به یک وکیل دادگستری گفته می شود که در زمینه امور دیه اعم از جرحی و غیر جرحی در امور مرتبط با راهنمایی و رانندگی فعالیت می نماید. این وکلا می توانند در پرونده های مربوط به دیه ناشی از تصادفات، از جمله موارد زیر، به اشخاص حقیقی و حقوقی کمک کنند:

 • تعیین میزان دیه
 • شناسایی و احضار مرتکب تصادف
 • وصول دیه از مرتکب تصادف
 • مطالبه دیه از بیت المال

وکیل دیه در تهران

علت این که بسیاری از افراد به دنبال وکیل دیه در تهران هستند، دعاوی مربوط به تصادفات می باشد که در شهر تهران به دلیل جمعیت بالا و تعداد زیاد وسایل نقلیه از سایر شهرستان ها بیشتر است. به طور کلی اگر شما هم درگیر چنین حوادثی می باشید، گرفتن مشاوره و گرفتن وکیل متخصص امور مرتبط با دیه تصادفات به شما توصیه می گردد.

یکی از بهترین مراکز جهت دریافت مشاوره مربوط به گرفتن وکلای دیه از جمله وکیل دیه تصادفات، وب سایت وکیل دیه با آدرس vakilgolbang.ir می باشد. این وب سایت با سال ها تجربه فعالیت در زمینه وکالت امور مربوط به دیه (به صورت تخصصی) می تواند بهترین گزینه ها را در اختیار شما قرار داده و مشاوره های ارزشمندی را ارائه دهد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید