مسجد خانم زنجان

12661 ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس

تاریخچه مسجد خانم زنجان به دوران قاجار بر میگردد و یکی از آثار تاریخی و مذهبی بجامانده از این دوره می باشد که دستور ساخت آن توسط جمیله خانم دختر حسین قلی خان نظام‌ العداله داده شد.

مسجد خانم در زنجان کجاست؟

مسجد خانم زنجان یکی از آثار تاریخی به جا مانده از دوران قاجاریه است که در محله قدیمی و تاریخی فخیم الدوله این شهر قرار گرفته است. این مسجد به سبب سبک معماری منحصر به فردش بسیار مورد توجه است. مسجد خانم از جمله مسجدهایی است که فاقد گنبد هستند و تنها دو مناره بر روی آن قرار دارد. نوع ساخت این مناره ها نیز بسیار جالب و زیبا است و از ساختار معماری سنتی مناره ها پشتیبانی نمی کند.

عکس مسجد خانم زنجان

مسجد خانم استان زنجان به دستور جمیله خانم دختر حسین قلی خان نظام‌العداله (ذوالفقاری) که یکی از زنان با نفوذ و قدرتمند دوران قاجار شناخته می شد، ساخته شده است. ساخت مسجد خانم در زنجان به دست استاد اسماعیل سپرده شد و در سال 1323 به اتمام رسید. معماری مسجد خانم زنجان بسیار زیبا و چشم نواز است و هنر دستان استاد اسماعیل را به رخ می کشد.

پلان مسجد خانم زنجان

مسجد خانم در استان زنجان شامل یک سردر ورودی با دو مناره کوتاه، یکی صحن نسبتا بزرگ، چندین حجره که برای دانش آموزان علوم دینی و تعبیه شده و دارای گچ بری های زیبایی است و همچنین شبستان های تابستانی و زمستانی می باشد. مناره های مسجد خانم زنجان معماری خاصی دارند. این مناره ها که قطر زیادی دارند، توسط کاشی های فیروزه ای تزیین شده اند. صحن شبستان نیز دارای ستون های متعدد است و توسط کاشی تزیین شده است.

ایوان ها نیز به سبک دوران قاجار بیشتر با رنگ های سیاه، سفید، فیروزه ای و زرد تزیین شده اند. در سالیان اخیر تعمیرات و مرمت های خوبی روی این بنا صورت گرفته است. بانو جمیله خانم قبل از اتمام کار مسجد فوت نمود و دختر خود، قمر تاج را به عنوان متولی آن انتخاب کرد.

مسجد خانم زنجان در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۰۵۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. نشاط آوران به شما پیشنهاد میکند از مسجد خانم که از جمله جاذبه های گردشگری و تاریخی زنجان به شمار می رود، در تور زنجان گردی دیدن کنید.

آدرس مسجد خانم زنجان : خیابان امام خمینی

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید