پل تاریخی گاران مریوان

10664 ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 3.5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه پل گاران به دوران صفویه مربوط میشود.

پل تاریخی گاران کجاست؟

پل تاریخی گاران که به نام کردلان هم نیز شهرت دارد، یکی از قدیمی ترین پل های استان کردستان است که در شهر مریوان قرار گرفته. این پل بر روی رودخانه‌ ای به همین نام بنا شده و یکی از جاذبه‌ های تاریخی و گردشگری شهرستان مریوان و همچنین استان کردستان به حساب می‌ آید.

عکس های پل گاران

درگذشته رودخانه گاران آبی زلال و خروشان داشت و هنگامی که مردم از روی پل عبور می کردند می توانستند صدای آب را که با سرعت گذر می کرد را بشنود. اما متاسفانه اکنون هیچ چیز از این رودخانه باقی نمانده و به دلیل رعایت نکردن قوانین زیست محیطی دارای آبی کثیف و پر از زباله است.

پل تاریخی گاران مریوان در 10 کیلومتری ضلع شمال شرقی این شهرستان واقع شده است و برای رفتن به آنجا باید از جاده گاران- تیژ تیژ عبور کرد.

برای ساخت پل گاران از مصالحی همچون سنگ، ساروج و آجر استفاده کرده اند و همچنین با استفاده از بستر سازی پایه های آن را ایجاد کرده اند. این پل دارای پنج دهنه است که دو دهنه آن را در وسط رودخانه ساخته اند. پل گاران کردستان در زمان های گذشته یکی از راه های ارتباطی میان اسلام دشت و گاران بوده است و تا مدتی هم شهر مریوان را به سنندج وصل کرده است.

پل گاران از لحاظ قدمت متعلق به دوره حکومت صفویه است که تا سال 1320 از آن استفاده می کردند که در زمان این جکومت و همچنین حکومت والیان اردلان چندین و چند بار این پل را مورد مرمت و باسازی قرار دادند.

پل تاریخی گاران یکی از جاذبه های تاریخی مریوان است که در تاریخ 25 اسفند سال 1379 و با شماره ثبت 3591 در فهرست آثار ملی کشور اضافه شده است و شما می توانید در تور مریوان گردی از این مکان دیدن کنید.

آدرس پل گاران: مریوان، 10 کیلومتری شمال شرقی مریوان، در مسیر جاده گاران تیژ-تیژ

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید