تالاب سراندون و بالندون ساری

12930 2016/05/29
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تالاب سراندون و بالندون کجاست؟

روستای سید محله در دهستان رودپی جنوبی شهر ساری واقع گردیده که در جوار روستای سید محله مجموعه تالابی مشاهده می شود. مجموعه تالاب دارای دو بخش جنوبی و شمالی می باشد که به ترتیب سراندون و بالندون نامگذاری شده اند.

قبل از اینکه درباره منطقه گردشگری تالاب سراندون و بالندون ساری مطالبی را ارائه دهم بهتر دانستم ابتدا به ذکر تعریف واژه تالاب که در نزد افکار عمومی از جایگاه علمی و مشخصی برخوردار نیست بپردازم.

اکثر مردم تالاب را مناطقی دور از دسترس، باتلاق یا مرداب می پندارند و آن را محل تکثیر انواع حشرات و ناقل بسیاری بیماری ها می دانند، اما تالاب بر طبق تعریف جامعی که برای آن عنوان شده در حقیقت یکی از مظهر های طبیعی و خدادادی می باشد که در روند پیدایشش، خاک تالاب از طریق آب های سطحی و زیر زمینی به شکل اشباع در آمده و در یک مدت زمان کافی و شرایط عادی ایجاد شده است و شامل یک توالی زیستی می باشد. در واقع جوامعی از گیاهان و جمعیت هایی از جانوران ویژه در این مجموعه قرار گرفته که امکان سازگاری با چنین نقاطی را داشته اند. از جمله فواید تالاب ها می توان به تغذیه و تأمین بخشی از سفره های آب زیر زمینی و زیستگاهی جهت بقا و تأمین تغذیه بسیاری از پرندگان، ماهی ها و آبزیان اشاره نمود.

وسعت مجموعه تالاب سراندون و بالندون در حدود 30 هکتار می باشد و دارای عمقی متوسط یک متر است. تالاب ها در فصول بهار و تابستان به جهت مصارف زراعی کم آب بوده اما در زمستان و پاییز پر آب می باشند. آب موجود در تالاب ها شیرین است. نیزار و گیاهان مردابی در درون و اطراف تالاب ها وجود دارد که با مرغزار و شالیزار محصور شده اند.

مجموعه تالاب های سراندون و بالندون به خاطر شرایط محیط، آب شیرین، مواد غذایی و پوشش گیاهی به عنوان زیستگاه پرندگان و آبزیان به شمار رفته و پناهگاه و زیستگاه مرغان مهاجر در فصول پاییز و زمستان است.

مرغان مهاجری نظیر مرغابی، قو، قره غاز، پرلا و سایر پرندگان به این تالاب زیبا وارد می شوند. فضا های گردشگاهی جالبی نظیر دسترسی مناسب، مناظر بکر و وحشی، محوطه سرسبز و دلنشین در این مجموعه پدید آمده تا مورد توجه گردشگران و توریست ها قرار بگیرد.

آدرس سراندون و بالندون : مازندران، شهر ساری، جوار روستای سید محله در 25 کیلومتری سمت جاده ساری به طرف بابلسر

عکس مجموعه تالاب های سراندون و بالندون