balandoon-sarandoon-pond1

مجموعه تالاب سراندون و بالندون ساری

3634 ۱۳۹۵/۰۳/۰۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای سید محله در دهستان رودپی جنوبی شهر ساری واقع شده که در جوار روستای سید محله مجموعه تالابی مشاهده می شود. مجموعه تالاب دارای دو بخش جنوبی و شمالی می باشد که به ترتیب سراندون و بالندون نامگذاری شده اند.

قبل از اینکه درباره منطقه گردشگری تالاب سراندون و بالندون ساری مطالبی را ارائه دهم بهتر دانستم ابتدا به ذکر تعریف واژه تالاب که در نزد افکار عمومی از جایگاه علمی و مشخصی برخوردار نیست بپردازم.

اکثر مردم تالاب را مناطقی دور از دسترس، باتلاق یا مرداب می پندارند و آن را محل تکثیر انواع حشرات و ناقل بسیاری بیماری ها می دانند، اما تالاب بر طبق تعریف جامعی که برای آن عنوان شده در حقیقت یکی از مظهر های طبیعی و خدادادی می باشد که در روند پیدایشش، خاک تالاب از طریق آب های سطحی و زیر زمینی به شکل اشباع در آمده و در یک مدت زمان کافی و شرایط عادی ایجاد شده است و شامل یک توالی زیستی می باشد. در واقع جوامعی از گیاهان و جمعیت هایی از جانوران ویژه در این مجموعه قرار گرفته که امکان سازگاری با چنین نقاطی را داشته اند. از جمله فواید تالاب ها می توان به تغذیه و تأمین بخشی از سفره های آب زیر زمینی و زیستگاهی جهت بقا و تأمین تغذیه بسیاری از پرندگان، ماهی ها و آبزیان اشاره نمود.

balandoon-sarandoon-pond3

وسعت مجموعه تالاب های سراندون و بالندون در حدود 30 هکتار می باشد و دارای عمقی متوسط یک متر است. تالاب ها در فصول بهار و تابستان به جهت مصارف زراعی کم آب بوده اما در زمستان و پاییز پر آب می باشند. آب موجود در تالاب ها شیرین است. نیزار و گیاهان مردابی در درون و اطراف تالاب ها وجود دارد که با مرغزار و شالیزار محصور شده اند.

balandoon-sarandoon-pond1

مجموعه تالاب سراندون و بالندون به خاطر شرایط محیط، آب شیرین، مواد غذایی و پوشش گیاهی به عنوان زیستگاه پرندگان و آبزیان به شمار رفته و پناهگاه و زیستگاه مرغان مهاجر در فصول پاییز و زمستان است.

balandoon-sarandoon-pond4

مرغان مهاجری نظیر مرغابی، قو، قره غاز، پرلا و سایر پرندگان به این تالاب زیبا وارد می شوند. فضا های گردشگاهی جالبی نظیر دسترسی مناسب، مناظر بکر و وحشی، محوطه سرسبز و دلنشین در این مجموعه پدید آمده تا مورد توجه گردشگران و توریست ها قرار بگیرد.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]