درخت رحمت طاقبستان کرمانشاه

19154 2019/03/18
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت درخت رحمت کرمانشاه به 700 سال قبل مربوط میشود.

درخت رحمت طاقبستان کجاست؟

در نزدیکی محوطه باستانی طاقبستان کرمانشاه درختی با قدمت 700 ساله وجود دارد که اهالی کرمانشاه نام آن را درخت رحمت نامیده اند. فاصله عمودی این درخت از سطح زمین 37،7 متر و پهنای آن 8،46 متر می باشد که بجز ارزش طبیعی، ارزش فرهنگی و تاریخی برای اهالی کرمانشاه به ارمغان آورده است.

در میان اهالی کرمانشاه درخت چنار سنبلی از قدمت، کهنسالی و عظمت است و همچنین جز یکی از نشانه های این شهر هم به حساب می آید.
درخت های چنار در ایران از ارزش و دیرینه باستانی زیادی بهره مند می باشند و این درخت تاریخی که در طاق بستان کرمانشاه قرار گرفته دومین درخت سالخورده ایران بعد از درخت سرو 4 هزار ساله ابرقو به حساب می آید که دیرینه آن در ادبیات عمومی به عصر ساسانی و حکایت شیرین و فرهاد بر میگردد.

در ادبیات فولکور درباره درخت حکمت نقل شده که، شیرین این درخت را به هنگام آسیب دیدن پای اسب خسرو پرویز و ملاقات او با فرهاد در طاق بستان به عنوان یاد بود در این محل می کارد.
درخت حکمت بجز این نام، نام های دیگری ازجمله درخت رحمت، دار پهلوان و درخت سالخورده طاق بستان را هم دارد.

طاق بستان یا همان طاق وستان از تعدادی سنگ کنده کاری شده و سنگ نوشته های دوره ساسانی تشکیل شده که در شمال شرقی کرمانشاه قرار دارد و با وجود فضای مرکبی از کوه، چشمه و آب به تفرجگاهی مناسب و منظره ای دلپذیر تبدیل شده است.
اولین سنگ نگاره که در قسمت درب ورودی طاق بستان قرار گرفته مربوط به اردشیر دوم است.
در میان اهورا مزدا و میترا اردشیر قرار دارد، که اردشیر صورتش را به سمت اهورامزدا گرفته و به وسیله دست چپ خود حلقه مودت را از اهورا مزدا می گیرد.

ابلیس یا دشمنان زیر پای شاه و اهورامزدا خار و ذلیل گشته اند.

پس از این تصویر، طاقچه ای به چشم می خورد که جسد شاپور دوم و پسرش شاپور سوم در آن قرار گرفته است. اظلاعات صاحبان نقش هر سنگ نگاره، در بالای این سنگ ها با دست خط پهلوی در چندین خط به صورت خلاصه نوشته شده است.

در قسمت سوم این مجموعه، بالا تا پایین درب ورودی طاق با سنگ نگاره هایی از طرح فرشته های بالدار، درخت زندگی، مجلس های شکار گراز در بیشه زار و شکار مرغانو و غیره به چشم می خورد که همراه با موسیقیدان ها، یک جشن شاد را نقل می کند. در قسمت پایینی این نقش، شوالیه ای برروی اسب، زره پوش و دارای سلاح است که بعضی از مردم می گویند او پیروز ساسانی و بعضی دیگر متعقداند نقش خسرو پرویز است.

درخت رحمت طاقبستان یکی از جاذبه های تاریخی کرمانشاه می باشد. در زمان های قدیم صدمه هایی به این درخت وارد شده بود ولی به دلیل مراقبت های انجام شده، درخت رحمت در سال 1388 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد.

آدرس: شهر کرمانشاه، در نزدیکی محوطه باستانی طاقبستان

عکس های درخت رحمت کرمانشاه

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید