سرای کلبعلی زنجان

8143 2019/07/24
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه سرای کلبعلی زنجان به دوران قاجار باز میگردد.

سرای کلبعلی کجاست؟

سرای کلبعلی یکی از جاذبه های تاریخی ایران و در استان زیبای زنجان قرار دارد. سرای حاج کربلایی که به آن کلبعلی می گویند، در قسمت شمالی راسته بازار بالا دقیقا رو به روی سرای شامی قرار گرفته است. این سرا تنها سرایی می باشد که 4 درب ورودی دارد. معماری این بنای زیبا بسیار قابل توجه است. ورودی شرقی هم اکنون به خیابان سعدی جنوبی مشرف می باشد و به ورود و خروج چهارپایان و احشام همراه کاروانیان و تجار اختصاص یافته بود. سه ورودی دیگر این سرا را با کل بازار مرتبط می کنند.

عکس سرای کلبعلی

سرای کلبعلی زنجان از طریق ورودی شمالی با راسته بازار امام زاده و ورودی غربی آن با میدان مرسل ارتباط می گیرد. هم چنین از ورودی جنوبی با راسته بازار عبدالعلی بیگ مرتبط است.

سرای کلبعلی در زنجان پیشینه ی تاریخی جالبی دارد که می توان با مجموعه تاریخی خود بازار آن را محاسبه کرد. سرای کلبعلی به آثار زمان قاجار باز می گردد. در سر درب شمالی این بنا واحد کاشی مورخ به سال 1345 هجری قمری نصب گردیده است اما این سرا به زبان محلی سرای کلبعلی شناخته شده است. این بنا از نظر معماری مورد مطالعه قرار گرفته است. دارای یک صحن حیاط مرکزی می باشد و گرداگرد آن یک واحد رواق قرار گرفته شده است. این خصوصیت معماری به دلیل شرایط اقلیمی سرد و برفی بودن منطقه ایجاد شده است.  در پشت آن حجره های تجار و کسبه قرار می گیرد.

از نظر ساختاری سرا را به دو بخش تقسیم کرده اند. بخش اول دارای پوشش مسطح است که شامل تمام رواق ها، سقف ورودی شمالی، ورودی شرقی و تمام حجره ها و فضا های سقف دار می باشد و با تیر هایی از چوب چنار پوشیده شده است. بخش دوم سقف هایی را شامل می شود که به شیوه طاق و توبره اجرا شده اند. سقف و بدنه ورودی های جنوبی و غربی سرای حاجی کلبعلی با این شیوه طاق و توبره اجرا شده است و نوع قوس ها خوزی یا رومی است. گرچه این بنا کاشی کاری ندارداما آجر کاری پیشانی رواق ها و سر درب های مجموعه زیباست. این آجر کاری ها با دو روش راسته و خفته انجام شده اند. مزیت های این شیوه غیر از استحکام بنا، این است که بنا را از حالت یکنواختی و سادگی خارج کرده است.

سرای کلبعلی یکی از جاذبه های تاریخی استان زنجان می باشد که شما می توانید در تور زنجان گردی از این مکان در بازار تاریخی زنجان دیدن کنید.

آدرس سرای کلبعلی: زنجان، بازار تاریخی زنجان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید