مهر اصالت یونسکو بر روی صنایع دستی ایرانی

17538 2018/11/07
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]

صنایع دستی ایرانی مهر اصالت دریافت می  کنند

مهر اصالت، گواهینامه ای از طرف سازمان یونسکو می باشد که به صنایع دستی اصیل و با کیفیت هنرمندان و صنعتگران داده می شود. آثاری که موفق به گرفتن این گواهینامه می شوند، از مزایای زیادی برخوردار می شوند که از جمله آنها می توان به اصالت اثر که خود بیانگر هویت فرهنگی و ملی اثر می باشد، خلاقیت که بیانگر طرح و نحوه ایجاد اثر می باشد و همچنین ویژگی های عرضه آن که به بازار بین‌ المللی اشاره کرد. هدف اصلی از انجام این کار و کسب این مهر، حفظ و تداوم فعالیت حرفه‌ های بومی و سنتی می باشد. تا کنون 263 مهر اصالت یونسکو بر روی صنایع دستی ایرانی قرار گرفته است که از جمله آنها می توان به سفالگری، مسگری، گلیم بافی و … اشاره کرد.

آثاری که خواهان جذب این نشان از سازمان یونسکو هستند می بایست در رویداد بین‌ المللی داوری پیشرو که به میزبانی ایران برگزار می شود شرکت کنند و در صورت داشتن شرایط مناسب، پس از برسی داوران مهر اصالت خودرا دریافت کنند. داوران این دوره 5 نفر می باشند که دو نفر آنها ایرانی و مابقی از کشورهای چین، عمان و کویت هستند. مرضیه ترکمانیان رییس گروه توسعه صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، در این باره گفت : از ایران ۶۵ اثر در این همایش شرکت می کند و از ۱۸ کشور عضو نیز ۱۶ اثر داوری خواهد شد.

علت تعدد آثار ایران هم به این خاطر است که ایران میزبانی این برنامه را به عهده دارد و هم اینکه تعداد رشته‌های صنایع دستی ایرانی نسبت به کشورهای دیگر بیشتر است. تاریخ دقیق این مراسم هنوز مشخص نشده است و شما می توانید اخبار تکمیلی را پس از انتشار از نشاط آوران دنبال کنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید